11

 

КНЯЗЬ ІГОР

опера

Композитор Олександр Бородин
Лібрето Олександр Бородин, Володимир Стасов
Мова виконання російська
Тривалість 3 год. 45 хв.

«Князь Ігор» - одна з оперних прем'єр театру, барвиста і яскрава фреска, заснована на сюжеті епосу «Слово о полку Ігоревім».
Кульмінація вистави - запальні «половецкі танці», які мають самостійну цінність і входять в загальну панораму подій і звичаїв жорстокого XI століття - часу кривавих битв за Київську Русь.

6947

 Головні герої

Ігорь Святославович князь Сіверський
Ярославна дружина Ігоря у другому шлюбі
Володимир Ігорович син Ігоря від першого шлюбу
Володимир Ярославич князь Галицький, брат Ярославни
Кончак половецький хан
Кончаковна донька хана
Гзак половецкий хан
Овлур хрещений половчанин
Ярошко гудошник
Скула гудошник 
Половецька дівчина   
Няня Ярославни  

207937

Зміст опери

Пролог

1185 рік. Майдан у Путивлі. Спільна рать князів Ігора Святославовича Новгород-Сіверського, сина його Володимира Ігоровича Путивльського, брата Ігора Всеволода Святославовича Трубчевського та небожа Святослава Ольговича Рильського готується вирушити у похід. Народ і рать виголошують на честь князів славу. Ігор закликає воїнів на бій з ворогами Русі - ханами половецькими.

Несподівано починається затемнення сонця. Усіх охоплює грізне передчуття лиха. Народ благає Ігоря не вирушати в похід. Але воля князя непохитна. В цей час з війська потай втікають ратники Скула та Ярошко. Боягузи сподіваються знайти собі притулок у п'яниці Володимира Ярославича, князя Галицького.

Князь Ігор дає усім знак прощатися. З терема виходить його дружина Ярославна. Вона теж благає коханого чоловіка залишитися. Ігор заспокоює її та доручає оберігати свою ладу Володимиру Галицькому, брату Ярославни. На чолі з Ігорем рать виступає у похід.

 

Дія 1

Картина 1. Княжі передпокої Галицького. Весело зустрічає буйна ватага п'яниць челядників Галицького, що тягнуть до терема украдену дівчину. Скула та Ярошка тут перші. З терема напідпитку виходить князь Галицький. З цинічною відвертістю розповідає він горілчаним братам про своє бажання сісти князем на Путивлі. Веселе життя тоді буде у його прибічників. А княгиню, сестру-смиренницю, князь обіцяє віддати у монастир. Підігріті вином та звабливими спокусами, підбурені гудошниками Скулою та Ярошком, йдуть п'яниці скликати народ на віче, аби став Галицький князем Путівльським. Хитрі гудошники не беруть участі в цій небезпечній справі. Вони залишаються у князя.

 

Картина 2. Терем Ярославни. Кожної миті княгиня чекає звістки про долю чоловіка. Недобре віщує їй серце. Няня намагається втішити Ярославну, але даремно. До терема приходять дівчата. Схвильовано розповідають вони про ганебний вчинок Володимира Ярославича. Раптом вривається у покій сестри і він сам. Нахабна поведінка й погрози викликають страшенний гнів княгині. Вона вимагає у брата негайно відпустити дівчину. Продовжуючи глузувати, Володимир залишає терем. Входять бояри. Недобрі вісті принесли вони княгині. Рать Ігоря розбито, а він, поранений, разом із сином потрапив у полон. Половецьке військо вирушило на Путивль. Княгиня непритомніє. Чути, як б'ють на сполох. Починається пожежа. То наближається ворог. Бояри готуються дати відсіч половцям. Ярославна очолює народне ополчення. 

 

Дія 2

Половецький табір. Вечір. Співами і танцями розважають половецькі дівчата дочку хана Кончака. Вона палко закохана у полоненого княжича Володимира і нетерпляче чекає з ним побачення. Проходить половецька варта. Все затихає. Нічна імла огортає степ. Володимир чекає свою кохану. Та їх зустріч триває недовго. Виходить Ігор. Ніч не дає йому жаданного відпочинку. Знову переживає він минуле. Йому потрібна воля, аби врятувати рідний край. Але де знайти порятунок? На небі здіймається зоря. До Ігоря підходить хрещений половчанин Овлур. Він пропонує свою допомогу - є можливість втекти. Ігор з осторогою ставиться до цієї пропозиції і не дає йому остаточної відповіді.

З полювання повертається Кончак. Він намагається залучити Ігоря до своїх спільників, але даремно. Щоб розважити князя, Кончак наказує привести невільниць. Їх танці закінчуються дикою вакханалією. З походу на Русь повертається Хан Гзак, який привів багато полонених. Ігор вирішує негайно тікати. Овлур сповіщає, що коні готові, і він буде чекати князя із сином неподалік.

Кончаківна підслухала розмову Ігоря з Овлуром. Дівчина благає Володимира залишитися з нею. Молодий князь вагається, але всеж таки вирішує бігти разом із батьком. Кончаківна піднімає тривогу. Ігорю щастить втекти, а Володимира затримує варта. Кончак змінює гнів на милість та благословляє їх з Кончаківною на шлюб.

Половці збираються у новий похід на Русь.

 

Дія 3

Путивль. На мурі княжого терему тужить Ярославна. Перед її очима сумна картина. Видно спалені селища. Чути скорботні пісні селян, які залишають зруйновані хати. Ярославна помічає у далині двох вершників, один з яких - князь Ігор. Щаслива зустріч вірного подружжя.

Скула та Ярошко співають глузливу пісню про Ігоря. Побачивши князя, вони розуміють, що справи їх кепські. Але кмітливий Скула знаходить порятунок. Вони першими сповіщають народ про повернення Князя Ігора, і, на радощах, їх пробачають. До народу  виходить Ігор. Його публічне каяття повертає довіру людей. Князь знову закликає воїнів захистити рідну землю від чужинської навали.

  

51