ASH 7706

 

МАЗЕПА

опера

Композитор Петро Чайковський
Лібрето Віктор Буренін
Мова виконання українська
Тривалість 2 год. 30 хв.
Прем'єра в ХНАТОБ 1 липня 2017 рокy

Музично-театральна «мазепіана»  дуже обсяжна і цікава, до неї залучилися композитори, письменники, поети та кінорежисери зі світовим ім’ям протягом кількох століть. Опера П. Чайковського «Мазепа» - чи не найпопулярніша серед цих творів. Її чудова музика завжди надихала постановників та співаків на творчі відкриття. Вистава посідала особливе місце в репертуарній афіші харківського театру ще за часи життя П. Чайковського.  Серед постановок ХХ ст. у Харкові можна відокремити  виставу  1923 р. (до 30-ї річниці смерті композитора) та останню за часом прем’єру опери 1949 р., успішно показану на гастролях нашого театру у Києві (1955). 

Природно, що  трактування опери до часів набуття Україною незалежності було пов’язано із усталеним для радянської ідеології розумінням Мазепи як зрадника російської імперської політики та царя Петра І. Проте ще у 1933 р., враховуючи соціально-політичні процеси в УРСР 1930-х років і необхідність популяризації музики П.І. Чайковського у світі, діаспорні автори – відомий історик, культурно-політичний діяч Лонгін Цегельський і випускник московської консерваторії, пізніше балетмейстер-постановник у США і Канаді Дмитро Чутро – підготували нове лібрето до опери «Мазепа» з урахуванням інших уявлень про Мазепу як історичної постаті в історії України.

Постановники харківської вистави створили власну редакцію тексту та, відповідно,  внесли зміни у музичну драматургію опери. Цей варіант не уславлює російське військо та не кидає тінь зрадництва на гетьмана Мазепу, зберігаючи основну лінію опери – драматичну історію кохання Мазепи та Марії. «Мазепа» П. Чайковського містить риси лірико-психологічної та історичної драм. Тож  в музичній драматургії опери поряд з ліричними епізодами постають яскраві жанрові й драматичні масові сцени, що відтіняють красу любовних стосунків, надають їм особливого почуття.

В опері Мазепа – герой, охоплений суперечностями. За словами диригента-постановника В. Гаркуші, автори вистави «хочуть показати Мазепу - людину, яка щиро любить свою Марію і страждає від того, що державні справи змушують його чинити жорстоко з нею та її батьком. Мазепа  повинен думати про державу, не дивлячись на почуття та особисті уподобання»…

ASH 7697ASH 7713ASH 7779

 Головні герої

Мазепа гетьман
Кочубей  
Любов дружина Кочубея
Марія донька Кочубея
Андрій  
Орлик  
Іскра друг Кочубея
П'яный козак  
   

ASH 7701ASH 7725ASH 7796

Зміст опери

Дія 1
Картина 1. Маєток стольника Петра І Василя Кочубея. До його дочки Марії приходять подруги. Але хороводи, ігри та пісні не радують дівчину. Молодий козак Андрій зізнається Марії у коханні, але її серце належить гордовитому старцю – Івану Мазепі. Гетьман відповідає їй взаємністю: він просить у Кочубея дозволу на шлюб, але батько обурений такою пропозицією. Даремно Марія, її мати і гості намагаються припинити сварку. Після болісних коливань ображений Мазепа з Марією йдуть разом.
Картина 2. Будинок Кочубея. Любов закликає чоловіка помститися ненависному Мазепі. Кочубей вирішує залучити до своїх планів дружину, Андрія, Іскру і відданих соратників. Ще в дні колишньої дружби він зрозумів намір Мазепи перейти на бік шведів, і тепер пише про це листа цареві. Кочубей добре розуміє, з яким ризиком пов'язана його справа: адже Петро I беззастережно вірить Мазепі. Знає про це і Андрій, але хоче особисто доставити в столицю донос на людину, яка відібрала в нього кохану.

Дія 2
Картина 1. У підземеллі Білоцерківського палацу очікує страти знесилений Кочубей. Підтвердилося найгірше його побоювання: Петро I не повірив йому і віддав в руки Мазепи. Його похмурі роздуми перериваються появою вірного Мазепі Орлика. Від імені гетьмана він вимагає визнання про соратників колишнього стольника. Почувши рішучу відмову видати товаришів, Орлик наказує знову катувати в'язня.

Картина 2. Кімната в палаці Мазепи. Гетьман милується красою української ночі та мучиться від усвідомлення необхідності стратити колишнього друга і заподіяти біль коханій Марії. Він віддає Орлику наказ готувати страту Кочубея. До Мазепи підходить Марія, серце якої сповнене занепокоєнням і ревнивими підозрами. Заспокоюючи кохану, Мазепа розкриває свою таємницю: можливо, він стане правителем вільної України. Марія з захопленням вислуховує це визнання і у відповідь на обережне питання Мазепи, хто їй дорожче – він чи батько, обирає коханого і патріота України. Однак, коли Марія лишається насамоті, її знову охоплюють тривожні передчуття. Несподівано з'являється Любов, яка потрапила до палацу з ризиком для життя, і закликає дочку врятувати батька. Марія з жахом дізнається про неминучу загибель Кочубея і разом з матір'ю поспішає до місця страти.
Картина 3. Площа в Білій Церкві. Народ чекає на страту Кочубея і його соратників. Засуджених уводять кати. Мазепа і його військо відправляються в похід проти Петра І. Народ разом з гетьманом і його воїнами молиться за перемогу та незалежну Україну.

ASH 7694