24 01 20 onegin ukrzabronyuvaty bilet
Karabas prodazha biletovlogo internet bilet logo111
24 СІЧНЯ, 18:30 Продолжительность 3 год. 10 хв.

 Євгеній Онєгін

Петро Чайковський, опера

Тетяна Алла Мішакова, лауреат міжнародних конкурсів 
Онєгін Олександр Лапін, заслужений артист України
Ленський Олексій Сребницький, заслужений артист України
Ольга Наталія Матвєєва, лауреат міжнародного конкурсу
Гремін Сергій Крижненко
Ларіна Вероніка Коваль, лауреат міжнародних конкурсів 
Ненька Лілія Кутищєва, заслужена артистка України
Тріке Сергій Леденьов
Зарецький Сергій Замицький, лауреат міжнародних конкурсів
Диригент  Дмитро Морозов, головний диригент Схід Opera, лауреат міжнародних конкурсів

 

 

SHA 5923SHA 2924SHA 3027

Композитор Петро Чайковський
Лібрето Петро Чайковський, Костянтин Шиловський
Прем'єра в ХНАТОБ жовтень 1995 року
Мова виконання російська

Коли П.Чайковський написав свою оперу за романом О.Пушкіна, то скромно назвав її «ліричними сценами», наголосивши на тому, що відтворити в музиці «енциклопедію російського життя» він не зміг би. Але минув час, і «ліричні сцени» стали врівень з романом у віршах, а образ Тетяни Ларіної написаний з такою теплотою і піднесеністю, що впору називати цей твір на ім'я головної героїні.
Один з найвідоміших творів А. С. Пушкіна - роман у віршах «Євгеній Онєгін» став літературною основою для проникливої ліричної опери П. Чайковського. «Євгеній Онєгін» це «інтимна, але сильна драма» відносин і почуттів Тетяни Ларіної і Євгенія Онєгіна, коли закоханість захоплює дух, а пристрасть заважає здоровому глузду, коли невзаємна любов стає взаємною, але в цей момент значення набуває сім'я і вірність чоловікові. Ланки монологів і діалогів розкривають палітру почуттів, емоцій головних героїв, переносячи глядача в події XIX століття, актуальність яких збереглася до сьогодні.
«Ліричні сцени» (а саме так композитор і позначив жанр своєї опери) - це не тільки історія любові, це скарбниця романтичних мелодій, чудових арій і ансамблів, які проникають глибоко в серце і залишаються там назавжди.

SHA 2789SHA 2746SHA 3026

Зміст опери

Дія 1

 

Картина 1. Садиба Ларіних. Здалеку чути спів дочок господині садиби - завжди задумливої, мрійливої ​​Тетяни та пустотливої Ольги. Їх юні голоси нагадують матері і неньці Пилипівні далеку молодість, яка пройшла назавжди. Вечоріє. Здалеку чути звуки протяжної пісні. Це селяни, які закінчили жнива, за старовинним звичаєм приносять панам сніп. Несподівано з'являються гості: сусід Ларіних, молодий поет Ленський - наречений Ольги і його друг Онєгін - світський юнак, який нещодавно приїхав з Петербурга і вже нудьгує в сільській глушині. Приїзд гостей вносить замішання. Всі з цікавістю зустрічають нову в маєтку людину. Онєгін здивований вибором Ленського: "Я выбрал бы другую, когда б я был, как ты, поэт". Тетяна глибоко схвильована зустріччю з Онєгіним. Залишившись наодинці з Ольгою, Ленський зізнається їй у коханні.

 

Картина 2. Кімната Тетяни. Ніч. Тетяна сповнена новим почуттям, яке несподівано захопило її. Даремно ненька Пилипівна намагається розвіяти її думи, розповідаючи про старовину. Всі думки Тетяни зайняті Онєгіним, який підкорив уяву провінційної дівчини. Вона просить няню залишити її. Захоплена невідомим їй почуттям, вона пише лист Онєгіну: "Ты в сновиденьях мне являлся, незримый, ты уж был мне мил..." Непомітно настає світанок. Чути звуки пастушого ріжка. Тетяна просить неньку передати лист Онєгіну.     

 

Картина 3.

В саду Ларіних дівчата з піснями збирають ягоди. Вбігає стурбована Тетяна. З нетерпінням чекає вона відповіді на своє визнання. Болісне каяття опановує дівчину: "Ах для чего, стенанью вняв души больной, не в силах совладать с собой, ему письмо я написала!" Але пізно! - Онєгін вже в саду. Холодно і безпристрастно звучать його слова. Він зворушений щирістю Тетяни, але не може відповісти їй взаємністю. Чемно повертаючи їй лист, Онєгін дорікає її за необережність: "Учитесь властвовать собой, не всякий вас, как я, поймет, к беде неопытность ведет".

 

Дія 2

 

Картина 1. Бал в будинку Ларіних. На іменини Тетяни з'їхалося багато гостей. Француз Тріке співає куплети на честь іменинниці. Провінційний бал з обговореннями і плітками мешканців наводить на Онєгіна жорстку нудьгу. Своє роздратування він переносить на Ленського: "Зачем приехал я на этот глупый бал? Зачем? Я не прощу Владимиру услугу эту!". Онєгін починає приставати до Ольги. Ленський обурений поведінкою друга і кокетством і легковажністю нареченої. Під час мазурки наростает скандал. У пориві гніву і відчаю ображений в своєму почутті Ленський викликає Онєгіна на дуель. Присутні намагаються помирити друзів, але марно.

 

Картина 2. Морозним ранком прибуває до місця дуелі Ленський. "Что день грядущий мне готовит? Его мой взор напрасно ловит..." - зі скорботою і болем думає він про майбутній поєдинок. Разом з Ленським очікує приїзд Онєгіна секундант Зарецький. Нарешті, з'являється Онєгін, до дуелі все готово, але недавні друзі не поспішають. Обидва розуміють всю безглуздість того, що відбувається: "Не засміятися ль нам, поки не залиті рука, що не розійтися чи полюбовно?". Але ні! Секунданти розводять супротивників на свої місця. Зарецький дає знак сходитися. Звучить постріл. Ленський падає. Онєгін, який кидається до нього, з жахом бачить, що його друг мертвий.

 

Дія 3

 

Картина 1. На бал в один з аристократичних будинків Петербурга збираються гості, серед яких Онєгін, який повернувся з подорожі по Європі. Ні зміна місць, ні світські задоволення не можуть розвіяти його тяжкості. З'являється князь Гремін з дружиною, в якій здивований Онєгін впізнає Тетяну. Князь серцево розповідає йому про своє щасливе одруження і представляє його Тетяні. Онєгін вражений, невже ця повна благородства і гідності світська дама - та дівчинка, якій він колись читав моралі!? "Увы, сомненья нет, влюблен я, влюблен, как мальчик, полный страсти юной!" - з хвилюванням визнається собі Онєгін.

 

Картина 2. Остання зустріч Тетяни і Онєгіна. В його словах визнання і каяття. Але минулого не повернути. Звертаючись до його честі і гордості, Тетяна просить залишити її: "Я отдана теперь другому, моя судьба уж решена, я буду век ему верна". Благання Онєгіна виявляються марними. Він, нарешті, розуміє, що Тетяна втрачена для нього назавжди. Він залишається один: "Позор! Тоска! О, жалкий жребий мой!"

SHA 3046