SHA 6922

 

БОРИС ГОДУНОВ

опера

Композитор Модест Мусоргський
Лібрето Модест Мусоргський
Прем'єра у ХНАТОБ жовтень 1991 року
Мова виконання російська
У опері «Борис Годунов» схрестилися творчі шляхи двох геніїв – О.Пушкіна і М.Мусоргського. І це призвело до створення опери, яка змогла розповісти про трагедію монарха і трагедію народу краще історичних хронік і літописів. Доля цієї видатної опери на харківській сцені склалася щасливо. Постановка 1950-х років була відзначена Державною премією, а нинішня вистава з великим успіхом була показана французьким глядачам у 1996 р.

SHA 6889SHA 6920SHA 1036

 Герої опери

Борис Годунов цар
Федір син Бориса
Ксенія донька Бориса
Господиня корчми  
Микитич пристав
Мамка мати Ксенії
Князь Шуйський царедворець
Андрій Щелкалов думний д'як
Юродивий селянин 
Митюха селянин
Пімен летописець-відлюдник
Григорій Отреп'єв самозванець
Варлаам бурлака
Місаїл бурлака
Боярин Хрущов  

SHA 1071SHA 6959SHA 6968

Содержание оперы

 

Дія 1

Москва 1598 року. У двір Новодівочого монастиря зігнали народ просити боярина Бориса Годунова вінчатися на царство. Думний дяк Щелкалов з біллю звертається до народу - прийняття вінця надасть "втіхи скорбній Русі". Каліки перехожі хочуть залякати народ страхіттями тривожного часу безвладдя - кінець їм може покласти лише новий государ. Але люди, що звикли жити за вказівкою, залишаються байдужими. Зранку їм наказано бути в Кремлі.

 

Дія 2

Нарешті Бория дав згоду вінчатися на царство. Покірний новому наказу, народ славить нового монарха. Але Борис охоплений лиховісними передчуттями. Переборовши себе ві кличе всіх на банкет. Коронування відбулось, але історія вже почала відрахунок зловісним подіям.

 

Дія 3

Ніч. Келія у Чудовому монастирі. Пристрасний свідок правління Івана Грозного, старець Пімен пише літопис держави Російської, вважаючи Бориса винним у вбивстві царевича Димітрія, законного спадкоємця престолу. Послушник Григорій Отреп'єв вражений тим, що вбитий царевич міг бути його ровесником. Це спонукає Григорія скористатися ім'ям Димітрія та почати боротьбу за престол.

 

Дія 4

До корчми на литовському кордоні разом з двома бурлаками, збіглими ченцями Варлаамом та Місаїлом приходить Григорій. Хабарникам-приставам, які розшукують самозванця за наказом царя, він намагається видати за втікача Варлаама. Коли омана відкривається, Григорію вдається утекти шляхом, який підказала йому велелюбна шинкарка.

 

Дія 5

Покої царського палацу. І в родині і у справах державних Борису немає удачі. Помер жених доньки, країна розоряється, замучений люд кляне на площах ім'я Бориса. Цар не спить, не може знати спокою. Його давно роздирають спомини про вбивство царевича Димітрія. Князь Василій Шуйський, хитрий царедворець, приносить звістку про появу у Литві Самозванця. Ім'я Димітрія ще більше розгублює Бориса. 

 

Дія 6

Майдан перед собором Василія Блаженого. Чутка про чудове спасіння Димітрія досягла Моски. На Гришку Отреп'єва накладено анафему, але це ще більш підливає масла у вогонь людського гніву проти царя. Вбігає Юродивий, оточений хлопчиками, що дратують його. Плач Юродивого переходить у зойки простого люду, яки звертається до Бориса з благанням "Хліба!". На питання чого він плаче, Юродивий відповідіє царю: "Хлопчиська відібрали копійочку, звели ти їх зарізати, як ти звелів зарізати царевича". Борис зупиняє варту, яка хоче покарати Юродивого і просить, щоб той помолився за нього. Але у відповідь чує: "Гріх молитися за царя-ірода, Богородиця не велить"...

 

Дія 7

У Московському Кремлі відбувається термінове засідання боярської думи. Війська Самозванцявже поблизу Москви. Монарх тяжко захворів - у нього помутився розум. Старий Пімен розповідає про чудесне зцілення пастуха, який побував на могилці Димітрія. Нова згадка про минуле зовсім  позбавляє монарха сил. Відчуваючи наближення смерті, він кличе сина і бажає прийняти схиму, але помирає у страшенних муках, не діждавшись пробачення та відпущення гріхів. Тужливий спів Юродивого віщує нові біди Русі.

 

SHA 6894