SHA 9300

 

Летюча миша

опера

Композитор Йоганн Штраус
Лібрето Микола Ердман (за мотивами Анрі Мельяка та Людовика Галеві), вірші - Михайло Вольпін
Кількість дій комічна опера на 3-и дії
Тривалість 3 год. 15 хв.
Диригент-постановник Юрій Яковенко, заслужений діяч мистецтв України
Режисер-постановник Олександр Лебедєв
Художник-постановник Надія Швець, заслужений художник України
Хормейстер-постановник Олексій Чернікін, заслужений діяч мистецтв України
Балетмейстер-постановник Лариса Александрова
Прем’єра в ХНАТОБ листопада 2012 року

 

Цей спектакль є одним з найулюбленіших творів у своєму жанрі. Музика «Летючої миші» передає атмосферу передчуття свята, а головна тема, що проходить через весь сюжет комедії – віддане кохання, чистота помислів, справжнє щастя, якого прагне кожен. Сюжет «Летючої миші» можна описати однією фразою: «Невірний чоловік закохується у власну дружину», проте нехитра історія розкривається методом яскравого оповідання, наповненого музикою, танцями та іскрометним гумором.

Дотепні жарти й анекдотична інтрига авторів лібрето, п’янкі вальси та іскрометні польки короля віденської легкої музики Й. Штрауса – все це робить «Летючу мишу» шалено популярною у глядачів і слухачів вже друге століття поспіль.

 

ASH 1179ASH 7480ASH 7441

 Головні герої

Розалінда  
Генріх фон Айзенштайн  
Адель  
Фальк  
Франк  
Альфред  
Князь Орловський  
Блінд  
Черговий в'язниці  
Помічник чергового в'язниці  
Лісничий, Громовержець  
Гості та слуги на балу у князя Орловського  

ASH 7490DSC 0065DSC 0080

Зміст

 

Дія 1

Будинок Айзенштайнів. Альфред, молодий прихильник дружини Генріха Айзенштайна Розалінди, співає під вікном серенаду. Але замість Розалінди її чує Адель, покоївка в будинку Айзенштайнів. Розалінди немає і, щоб застати її увечері  насамоті, Альфред віддає Аделі запрошення на бал до князя Орловського.

Тим часом   Генріх Айзенштайн, після недозволеного полювання засуджений, йому доведеться  провести вісім  діб у в'язниці.  Генріх звинувачує у цьому адвоката Блінда, який програв процес.

З'являється Фальк,  друг Генріха. Він прийшов провести з другом останні години перед ув'язненням. Фальк  запрошує Генріха на маскарад до того ж Орловського. Терзання Генріха  наскільки сильні, настільки нетривалі, і він поспішає з Фальком на маскарад, сказавши дружині, що їде  у в'язницю.

Вечір. Розалінда сама. Альфред, дізнавшись заздалегідь від Аделі деякі таємниці Розалінди, входить без перешкод. Розгублена Розалінда не знає, як позбавитися  настирливого гостя, а Альфред від  коньяку стає все наполегливішим. Але плани Альфреда порушені приходом директора в'язниці Франка. Йому треба забрати Айзенштайна, який  не з'явився до місця  ув'язнення.

Аби  не скомпрометувати себе, Розалінда видає Альфреда за Генріха. Але що це? У руках Франка запрошення на маскарад до Орловського. Таке саме Розалінда  бачила у Фалька. А що коли Генріх не пішов до в'язниці і тепер розважається на маскараді?

 

Дія 2

Маскарад у князя Орловського. Привітний господар відкриває бал куплетами-присвяченням: у нього на маскараді немає чоловіків та їх дружин – усім на ніч Орловський  дає «розлучення». Натхненні цією приємною розвагою, гості розходяться по парку у пошуках швидкоплинних захоплень. Серед них Генріх і Фальк. Кожен з них вже обрав собі предмет захоплення на  цю ніч, але вони не можуть відшукати «своїх» жінок серед тих, що гуляють в закутках парку. Друзі,  звичайно,  не підозрюють, що під маскою баронеси фон Грейфонштурм приховується покоївка  Адель, до якої залицяється Фальк. А під маскою летючої миші (предмет захоплення Генріха) – його власна дружина Розалінда, яка стає однією з зірок цього балу і все більше розпалює почуття Генріха,  доводячи його до несамовитості.

Чоловік  впевнений, що  зустрів  найчудовішу жінку в світі. Вже під ранок, познайомившись з Франком, Генріх несподівано дізнається, що той увечері вже відвіз нібито Айзенштайна з дому у в'язницю. Виявляється, поки він тут розважався, дружина йому зрадила?! Ця думка приголомшує Генріха, і він поспішає  у в'язницю, щоб помститися.

 

Дія 3

В'язниця. Нічне чергування тут  було б нестерпно довгим, якби не вино – цю мудрість Черговий в’язниці спіткав давно. Альфред,  навпаки, до ранку відігнавши хміль, намагається вирішити ситуацію на свою користь і вимагає адвоката. Вривається Генріх, зіткнувшись з адвокатом, яким виявляється  Блінд. Генріх переодягається у мантію, аби  під маскою адвоката дізнатись, чи загубив він  честь. Він влаштовує Альфреду й Розалінді, яка  теж прийшла до в’язниці, допит. Плащ приховує вбрання Розалінди,  і Генріх спочатку не впізнає в ній «летючу мишу». Але час викриття настав. Генріх кається в провині, Розалінда його пробачає.

Всі гості Орловського на чолі з князем прибувають до в'язниці. І тут відбувається ще одне викриття: Адель, визнана усіма як баронеса, зізнається, що вона актриса театру, який належить Фалькові. Всі вражені її талантом, а також «вірністю» Генріха, який всю ніч залицявся до  власної дружини.

 

 

DSC 0085