Аїда

«Аїда» (виконується італійською мовою).

Оперу «Аїда» Джузепе Верді написав на честь відкриття Суецького каналу. А сама історія про любов ефіопської царівни і єгипетського полководця ще давніша. За законами драми в ній є любовний трикутник. За законами музики - прекрасні масові сцени, захоплюючі арії і дуети, які звучать на оперних підмостках ось вже третє століття.

 

 далі...

 

Алеко

«Алеко».

Ця опера С. Рахманінова - його дипломна робота, що зробила молодого композитора знаменитим. Її сюжет - поема О. Пушкіна «Цигани» про вигнанця Алеко, що вбив із-за ревнощів свою дружину Земфіру і її молодого коханця. В опері молодого Рахманінова кожна арія - це шлягер, шедевр вокальної мелодики.

далі...

Богема

«Богема, богема — це означає, що в кожному з нас живе геній, нам по двадцять років, і ми живемо в кращому з часів», співав Шарль Азнавур. Богемна поведінка, богемний спосіб життя стали міфом у кінці XIX століття, коли його почали оспівувати навіть ті письменники і митці, що досягли визнання і достатку. Опера Дж. Пуччіни «Богема» за романом Анрі Мюрже - це мелодрама з безсмертними мелодіями і сумним кінцем. Вона зворушує слухачів більше ста років.

далі...

Борис Годунов

У опері «Борис Годунов» схрестилися творчі шляхи двох геніїв – О.Пушкіна і М.Мусоргського. І це призвело до створення опери, яка змогла розповісти про трагедію монарха і трагедію народу краще історичних хронік і літописів. Доля цієї видатної опери на харківській сцені склалася щасливо. Постановка 1950-х років була відзначена Державною премією, а нинішня вистава з великим успіхом була показана французьким глядачам у 1996 р.


 

далі...

 

Директор театру

Невелика одноактівка В. А. Моцарта «Директор театру» з іронією малює звичаї старих оперних труп, де багато залежало від того, хто буде директором. Тут завжди пленталися інтриги, сварилися примадони. Але Моцарт написав для них такі ефектні арії, що сучасні співачки вважають за честь виступити в подібній «дуелі».


  далі...

Дон Жуан

«Дон Жуан» (виконується італійською мовою) - ще одна історія про великого іспанського спокусника, яку утілив в оперному жанрі Вольфганг Амадей Моцарт. Засуджує або виправдовує композитор свого героя? Чим викликані його численні любовні пригоди? Неоднозначну відповідь на це питання дає наша вистава.


 

далі...

Євгеній Онегін

«Євгеній Онєгін» Коли П. Чайковський написав свою оперу за романом О. Пушкіна, то скромно назвав її «ліричними сценами», підкресливши те, що відтворити в музиці «енциклопедію російського життя» він не зміг би. Але пройшов час, і «ліричні сцени» стали врівень з пушкінським романом у віршах, а образ Тетяни Лариної відтворений композитором з такою щирістю та піднесеністю, що виникає бажання назвати цю оперу «Тетяна».


  далі...

Одруження

Опера на I дію «Одруження» М. Мусоргського - рідкісна гостя на сценах оперних театрів.

Написана на текст першої дії п'єси М. Гоголя, уся вона побудована на інтонаціях розмовної мови, ніби підслуханої в побуті провінції.


 

далі...

Запорожець за Дунаєм

«Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського був створений тоді, коли українська мова на сцені була забороненою. А української національної опери ще зовсім не було. Проте «Запорожець» вперше поставлений на петербурзькій сцені. Композитор, професійний співак, зробив свій твір схожим на італійську комічну оперу. Але насправді опера просякнута справжнім українським гумором, насичена колоритними характерами і милими серцю мелодіями, що згадують запорожці в турецькій неволі.

.
  далі...

Іоланта

Головна героїня опери Петра Ілліча Чайковського «Іоланта» є сліпою від народження. Але не знає про своє нещастя. Батько Іоланти, король Рене, заборонив придворним під страхом смерті говорити про це доньці. Але одного разу в наглухо закритий світ сліпої дівчини потрапляє лицар Водемон. Йому-то і судилося відкрити Іоланті таємницю її недуги і сприяти прозрінню дівчини, що має здійснити мудрий мавританський лікар.  далі...

SHA 9801

Кармен

Жорж Бізе "Кармен" (виконується французькою мовою)

Ця опера, написана за сюжетом новели Проспера Меріме, справедливо вважається найпопулярнішою у світі. Вона майже уся складається з мелодій - шлягерів. Це не лише сольні епізоди самої Кармен, арія закоханого в неї Хозе, куплети Тореадора, але і увертюра, танці в таверні, оркестрові інтерлюдії... Музика захоплює, хвилює, примушує співпереживати. І весь час здається, що у Кармен залишиться шанс вибороти життя. Але від свободи, яка обертається смертю, її відділяє усього один помах гострої навахи.

далі...

Князь Ігор

«Князь Ігор» О. Бородіна - барвиста і яскрава фреска, заснована на сюжеті епосу «Слова о полку Игореве». Кульмінація спектаклю - запальні «Половецькі танці», які мають самостійну цінність і входять в загальну панораму подій і устоїв жорстокого XI століття - часу кривавих битв за Київську Русь.

далі...

 

Червона Шапочка

«Червона Шапочка». Вистава створена на музику класиків та сучасних композиторів за мотивами відомої казки. Її героїня зібрала на свій день народження друзів, ось тільки її улюблена Бабуся захворіла і не змогла прийти на свято. Щоб допомогти їй, наповнивши кошик пиріжками і ліками, Червона Шапочка та її вірний друг Кіт вирушають до будиночку старої. Але шлях туди проходить через дрімучий ліс... А там приготовано подорожнім зустріч із злим Вовком і хитрою Лісою, пустотливим Водяним і страшними Кікіморами, веселими Дроворубами і красунею Лялькою. Але хоробрій дівчинці вдасться впоратися з усіма випробуваннями і прийти до улюбленої Бабусі. Тільки чи потрібні будуть їй ліки?

далі...

Набукко

«Набукко» Дж.Верді - це опера про долю трону вавілонського царя Навуходоносора, а ще ширше - про долю іудейського племені. Створенню цієї партитури сприяла випадковість. Після невдачі двох своїх перших опер Верді вирішив більше не писати музику. Але запропоноване йому лібрето «Набукко» випало з рук композитора і відкрилося на тексті хору полонених іудеїв. І тут Верді зрозумів, що це був для нього знак з небес, і він обов'язково має покласти на музику біблійський сюжет...

далі...

 

Наталка-Полтавка

«Наталка-Полтавка» опера М. Лисенка за п'єсою І. Котляревського

Класична історія про любов і вірність за пєсою, з якої починався український театр на початку ХІХ століття. Її знає тепер кожен школяр, але не кожен слухав народні мелодії в обробці Лисенка і чарівливі голоси талановитих співаків в ролях головних героїв: Наталки, Петра, Терпелихи, Возного, Виборного і Миколи.

 далі...

Отелло

Дж.Верді «Отелло» (виконується італійською мовою).

У цій опері трагедія У. Шекспіра і музика Дж. Верді злилися в пориві пристрастей, де драма ревнивого мавра, викликана підступністю Яго, досягає граничного емоційного напруження, стає узагальненням протистояння Добра і Зла. А жертви цієї боротьби - усі головні герої опери, у тому числі віддана і любляча Дездемона.

далі...

 

Паяци

Оперу «Паяци» написав великий італійський композитор Руджієро Леонкавалло. Вона про те, як життя мандрівних артистів перекликається з комедією, яку вони грають на сцені. І тоді комедія перетворюється на трагедію...

 

далі...

 

 

Пікова дама

«Пікова дама» П. Чайковського

Повість Пушкіна, яку Петро Ілліч Чайковський узяв за основу цієї опери, - це віддзеркалення долі гравця, людини, яка покірно йде за містичною грою випадку. Музика говорить про інше - як людина перетворюється під впливом кохання. І тоді ставить на карту усе - навіть власне життя.

далі...

 

Поет

«Поет» - опера наших земляків, композитора Левка Колодуба і лібреттистів Зиновія Сагалова і Олександра Беляцького - про життя і творчість Великого Кобзаря. Але її дія уміщається в одну ніч, коли щаслива і драматична доля Тараса Григоровича Шевченка проноситься перед глядачем зі швидкістю кінематографічної стрічки.

 далі...

 

Казка про Ярему та Данилка
 

 

Музична казка Людмили Лядової «Казка про Ярему та Данилка» скоріше весела, ніж страшна, хоча один з її головних героїв сам Кощій Безсмертний. Її з цікавістю дивляться усі діти, яким хочеться дізнатися, яким чином перехитрять нечисту силу Ярема зі своїм другом Данилком і чи виручать вони подругу, що потрапила у біду.

 

 далі...

Реквієм

«Реквієм» Дж. Верді, як і аналогічний твір В. -А. Моцарта, давно вийшов за рамки заупокійної католицької меси. Це один з великих пам'ятників світової музичної культури, який виконується в концертах та сценічному варианті як скорботна данина пам'яті про тих, хто вже пішов від нас.

 далі...

 

Ріголетто

 «Ріголетто» Дж. Верді (виконується італійською мовою).

Композитор написав цю оперу за п'єсою В. Гюго «Король бавиться». Але образ розпусного монарха, який не пропускає навколо себе жодної спідниці, затуляє трагічна фігура блазня Ріголетто. Над ним висить прокляття старого, чия донька була збезчещена за допомогою блазня. І ось Горбань стає жертвою власної інтриги, коли мимоволі ставить на карту не лише честь, але і життя ніжно коханої ним власної доньки.

 

 далі...

Севільський цирульник

«Севільський цирульник» Дж. Россіні. Коли слухаєш музику цієї опери, відразу згадуєш вірші Пушкіна, який згадував про чарівні мелодії Россіні та називав його Орфеєм, улюбленцем Європи. У музичній партитурі «Севільського цирульника» поєдналися дотепна інтрига комедій характерів автора п'єси П. Бомарше, віртуозність італійської опери буффа, які вимагають від виконавців досконалої майстерності і віртуозного співу.


 далі...

Сільська честь

Опера «Сільська честь» італійця П'єтро Масканьї про любов і невірність. Але дія відбувається на Сицилії, а там, як відомо, основний закон - це вендетта - «кривава помста».

 далі...

 

 

 

Тарас Бульба

Опера М. Лисенка «Тарас Бульба» була поставлена уперше саме на харківській сцені в 1924 році. Багато років вона є візитною карткою театру, що носить ім'я великого українського композитора. Серед виконавців заголовної ролі видатні співаки: П. Цесевич, М.Донець, Є.Червонюк. Але в харківському спектаклі завжди був сильним ансамбль виконавців, які відтворюють у співі образи гоголівських героїв.

 далі...

 

Травіата

«Травіата» Дж. Верді (виконується італійською мовою).

Навіть не віриться, що ця опера, нині одна з найпопулярніших у світі, могла колись провалитися на прем'єрі. Можливо, глядачів шокувало те, що її героїня була куртизанкою? Але, виявляється, насправді в душі героїні опери стільки щирості і тепла, що вона віддає їх без залишку людині, яку по-справжньому любить. На жаль, щастя було таким можливим...

 далі...

 

Трубадур

«Трубадур» Дж.Верді (виконується італійською мовою).

Кажуть, в Дж. Верді одному з міланських кафе ось вже більше ста років зберігається пляшка вина. Вона була призначена тому з відвідувачів театру «Ла Скала», який коротко і ясно зможе переказати сюжет опери «Трубадур». На цій опері завжди аншлаг, а пляшку так ніхто і не отримав. Проте заплутане лібретто компенсується прекрасною музикою, яка з усією вердієвською пристрастю малює трагічні долі героїв і допомагає розгадати фатальну таємницю старої циганки, а також відчути кохання трубадура Манріко до прекрасної герцогині Леонори.


 

 далі...

 

Трубадур та його друзі (Бременські музики)Мультфільм «Бременские музыканты» з музикою Г.Гладкова з'явився на світ рівно 40 років тому.


 

 далі...

 

 

Турандот

«Турандот» (виконується італійською мовою).

Джакомо Пуччіні написав оперу про гордовиту китайську принцесу Турандот, яка ненавидить усіх чоловіків у світі. Той, хто не зможе розгадати три її загадки, загине. А той, хто зможе - стане її чоловіком. Найзнаменитіший хіт з цієї опери у виконанні Л. Паваротті знають усі. Він - про кохання, це і є розгадкою таємниці неприступної Турандот.

 далі...

 

Фауст

«Фауст». Лірична опера француза Ш. Гуно, звичайно, не претендує на те, щоб охопити усю глибину філософської драми В. Гете. Фауст, який продає душу дияволові, аби повернути молодість і знову відчути любов, типовий оперний герой-коханець, що став заручником диявольських сил. А у кінці опери глядачі можуть насолодитися сценою «Вальпургієвої ночі», в якій танцюють Вакх, вакханки, сатири та інші фантастичні персонажі.

 

 далі...

 

 

 

Флорія Тоска

«Флорія Тоска» опера Джакомо Пуччіні (виконується італійською мовою)

Широке дихання мелодій і трагедійне напруження роблять оперу про італійську співачку, художника Каварадоссі і начальника таємної поліції Скарпіа неординарною навіть у ряді шедеврів оперної музики ХХ століття. У цей любовний трикутник вписуються мотиви жіночої помсти і політичної інтриги - адже дія опери услід за п'єсою Віктор'єна Сарду розгортається за часів боротьби Італії з австрійською деспотією. Звідси - не лише любовні дуети, але і сцени переслідування патріотів-революціонерів, допитів і тортур, зухвалого вбивства і підступного розстрілу.

Уперше гостросюжетна музична драма Пуччіні була показана глядачам італійської столиці в 1900 році. А в 1990 році вона став першою постановкою зарубіжної опери мовою оригіналу в Харкові. Ця обставина і відмінний склад виконавців дозволили спектаклю побувати на гастролях у багатьох країнах Європи. І скрізь - з величезним успіхом, гідним італійських оперних традицій.

далі...

 

Царева наречена

«Царева наречена». Опери Римского-Корсакова, як правило, написані в двох жанрах-казковому або історичному. «Царева наречена» - історична драма епохи правління Івана Грозного, коли життя будь-якого підданого залежало від волі монарха. Обравши собі дружиною красуню Марфу, цар розбив цим не лише любов юних героїв. Низка подій породжує у цій сумній історії нові трагічні обставини і колізії.

 далі...

 

Черевички

Опера П. І. Чайковського «Черевички» створена за мотивами повісті М. Гоголя «Ніч перед різдвом». Чарівна фантастика в класичному жанрі перемежається в ній з історією кохання, для якого немає жодних перешкод, навіть якщо в них замішаний сам Чорт.

 

 далі...

 

Чіо-Чіо-Сан

Опера Джакомо Пуччіні «Чіо-Чіо-Сан» сповнена екзотичних мелодій, невід'ємних від традицій бельканто. Вона має й іншу назву «Мадам Батерфляй», що в перекладі означає «метелик». Японське кімоно, схоже на крила метелика, носить юна Батерфляй. Вона, як метелик, летить на сліпучий вогонь кохання. І тривалий час вірить, що американський морський офіцер, для якого шлюб з японкою нічого не вартий, знову припливе до неї на білому кораблі. Нарешті, він повертається, щоб забрати з собою маленького сина. І тоді стає свідком непоправного...

 далі...