SHA 3670

САМСОН І ДАЛІЛА

опера

 

 

Композитор Шарль-Каміль Сен-Санс 
Лібрето Франс Лемер
Мова виконання французька
Тривалість 2 год. 30 хв.

"Самсон і Даліла" - краща з 11-ти опер композитора. Дати прем'єру опери на батьківщині, у Франції, Сен-Сансу завадила франко-прусська війна і формальна відмова паризької Гранд-Опера ставити виставу. Організувати світову прем'єру для Сен-Санса взявся Ференц Ліст, завдяки зусиллям якого оперу вперше показали в його театрі, в Веймарі. У Паризькій опері «Самсона і Далілу» вперше заспівали в 1890 році, тринадцять років по тому, але після цього опера є невід'ємною частиною репертуару театру.

SHA 3506SHA 3530SHA 3543

Головні герої

Самсон

Абемелех, газський сатрап

Філістимляни

Даліла

Старий Іудей

Гонець

Верховний жрець Дагону

 

SHA 3559SHA 3575SHA 3651

Зміст

 

Дія 1

Темна ніч спустилася на палестинське місто Газа. На площі перед храмом Бога Дагона зібрався натовп іудеїв. Вони моляться Богові, який залишив їх у біді, віддавши місто ненависним філістимлянам. Самсон, який славиться небувалою силою, закликає співвітчизників скинути владу загарбників.

Народ не вірить у свої сили. Однак непоборна воля богатиря надихає іудеїв на відкритий виступ проти філістимлян.

З'являється Абемелех, сатрап Гази, щоб з'ясувати, що відбувається. Його глузування і заклик покинути Бога Єгову заради Дагона викликають у людей ненависть до сатрапа.

У запеклій сутичці Самсон вириває в Абемелеха меч і вражає противника. Філістимляни розгублюються і тікають. Іудеї на чолі з Самсоном переслідують їх. Вийшовши з храму, верховний жрець Бога Дагона із жахом завмирає перед трупом Абемелеха. Жрець закликає сили неба послати іудеям загибель, а Самсону пророкує помсту, що прийде від жінки, яку богатир полюбить.

Поступово світає. На площу сходяться люди і прославляють іудейських воїнів, які повернулися на чолі з Самсоном.

Із воріт храму виходять філістимлянські дівчата, серед яких прекрасна Даліла. Красуні вітають переможців і дарують їм квіти. Даліла славить мужність Самсона, і той відчуває, що йому не сила встояти перед чарами красуні.

 

Дія 2

Даліла чекає Самсона у своїх покоях. Вона ненавидить його не тільки як ворога свого народу, але і як чоловіка, який колись підкорився, але потім відкинув її кохання. Вона хоче одного - помсти! У повній енергії та сили арії ("Amour! Viens aider ta faiblesse!" - "Любов! Прийди на допомогу, моя слабкосте!") Даліла молить Бога любові допомогти їй позбавити Самсона сили.

Приходить верховний жрець, щоб сказити їй, що справи йдуть все гірше. Добре знаючи марнославство красуні, він навмисно бреше, нібито Самсон хвалився, що їй не вдасться завоювати його серце. Але Даліла ненавидить Самсона і без цього підбурювання. Вона відкидає пропозицію верховного жреця щиро обдарувати її, якщо вона зможе дізнатися про секрет сили Самсона і клянеться, що доб'ється успіху. Жрець залишає Далілу.

З'являється Самсон. Філістимлянка обіймає його і запевняє в коханні. Вождь іудеїв говорить, що прийшов попрощатися. Він повинен забути Далілу щоб служити своєму народові.

Проте підступна філістимлянка не слухає Самсона. Сльози з'являються на її очах, вона сумнівається в коханні іудея і вимагає, щоб на доказ любові богатир відкрив їй таємницю своєї сили. Побачивши, що він непохитний, Даліла, йдучи, вимовляє образливе слово "боягуз". Ляпасом прозвучало воно для вождя іудеїв. Забувши про все на світі, він іде за коханою.

Із будинку вибігає Даліла. В її руці волосся, зрізане з голови Самсона. У ньому й зберігалася небачена сила богатиря. Філістимляни беруть знесиленого воїна у полон.

 

Дія 3

Картина 1. В'язниця Гази. Сюди після жорстоких тортур філістимляни ув'язнили Самсона. Вони викололи йому очі й закували в ланцюги.

Втративши могутнього вождя, іудеї звинувачують Самсона у зраді. В розпачі Самсон благає Єгову, щоб той забрав його життя, аби лише повернути любов і довіру співвітчизників.

Картина 2. Храм Бога Дагона. Філістимляни святкують свою перемогу. В оточенні воєначальників з'являється верховний жрець. До храму приводять Самсона, якого присутні зустрічають презирливим сміхом. До нього підходить Даліла і, знущаючись, нагадує про хвилини, які він провів у її обіймах, забувши про свій обов'язок. Філістимлянка вихваляється тим, як їй вдалося обдурити богатиря і вивідати його заповітну таємницю.

У гарячій молитві Самсон закликає небесні сили допомогти йому помститися за свою зганьблену честь.

Починається обряд жертвоприношення. Хлопчик-поводир виводить сліпця на середину храму.

Зібравши усі свої сили, Самсон підносить останню молитву до Бога і могутнім зусиллям рушить колони. Звід храму падає, ховаючи під своїми уламками і героя і його ворогів.

 

 

SHA 3486