SHA 4133

 

Карміна Бурана

вечір балету

Композитор Моріс Равель «Болеро».

Карл Орф кантата «Карміна Бурана»

Лібрето Алла Рубіна, заслужена артистка України
Кількість дій спектакль в 2-х діях
Хореограф-постановник Алла Рубіна, заслужена артистка України
Художник-постановник Надія Швець, заслужений художник України
Хормейстер-постановник Олексій Чернікін, заслужений діяч мистецтв України
Прем’єра в ХНАТОБ 26 вересня 2014 р.

 

«Колесо Фортуни» - яскрава, видовищна постановка яка складається з двох творів різних авторів об'єднаних спільною темою мінливості Фортуни і втілює основну думку - про всевладдя долі.

В першій частині вистави використовується культовий твір М. Равеля «Болеро» з його гіпнотичним впливом повторюваного ритму. Тут хореограф, висуваючи головною дійовою особою Фортуну, призводить образи балету до жорстоких і мінливих реалій наших днів, але не дає їм конкретної оцінки. Ідею чудово втілюють балет і симфонічний оркестр театру.

У другій частини використовується не менше культовий твір - кантата «Карміна Бурана» К. Орфа з її архаїчною і чарівною фактурою. Фортуна, залишаючись головною дійовою особою, міняє місцями Короля і Жебрака. За людські долі б'ються Янгол і Диявол. Чаша терезів поперемінно схиляється то до Добра, то до Зла. Хто ж переможе в цьому фатальному круговороті?.. Ідею і сюжет цієї частини блискуче втілюють представники всіх творчих складів театру: солісти, хор, балет і оркестр.

 

SHA 1673SHA 1682SHA 1724

 Герої балету

Фортуна
Біс
Король  
Жебрак  
Флора  
Феб  
Янгол  
   
Наречена  
Блазень  
Пастух  
   

SHA 1771SHA 3357SHA 3384

Зміст

 

 

Дія 1

На одній частини сцени -  корида. В ній жінки в образі биків вступають  в поєдинок з тореадорами. Тут панує культ зброї й боротьби.

На іншому боці тендітні «овечки» в модних шубках насолоджуються спілкуванням з пастушками, як у безневинній пасторалі.

У один з «раундів» бою з тореадорами  зброя випадково потрапляє на сторону мирних овечок. Не відаючи, що творять, вони починають з нею грати і доводять гру до абсурду. І тепер вже незрозуміло, хто жертва, хто нападник, кого звинувачувати, а кого рятувати. Ситуація виходить з під контролю.  З’являється Фортуна. Колеса, що  символізують невблаганний перебіг часу, готові змести усе на своєму шляху. Що вона обіцяє  сучасному світові – прекрасне майбутнє чи  темряву і безодню? Відповідь знаходиться у серці кожного мешканця нашої планети.

 

Дія 2      

На поклоніння Фортуні  йдуть усі стражденні. Серед них Король з Нареченою та Жебрак. Фортуна міняє долями Короля і Жебрака.

Наречена і Король нескінченно самотні у світі весняних томлінь любові, де бог сонця Феб і богиня природи Флора будять в людській душі радість Кохання. Коли благородному Королю  вручають травневе дерево – символ Надії і Родючості, підступний Жебрак  вбиває його. Обидва опиняються  в підземному царстві - судилищі, де чаша терезів поперемінно схиляється то до Добра то до Зла. Це залежить і від доброго Янгола і від лукавого Біса в жіночому втіленні. Нарешті, Фортуна знову повертає героям  колишній вигляд.

Двір кохання. Райський сад, де Наречена чекає на Короля. В очікуванні коханого вона проходить вишукані і химерні ритуали. Коли Король вже готовий з нею побратися, Фортуна знову повертається до своїх витівок, щоб випробувати на вірність Короля і Наречену. З'єднання закоханих неминуче. Усі навкруги радіють. Але Фортуна знову запускає рух колеса, де всі  рівні перед його невблаганним бігом. Хто ж переможе в цьому фатальному круговороті?..

 

 

SHA 4227