SHA 3620

Аїда

опера на 4 дії з трьома антрактами

Композитор

Джузеппе Верді

Лібрето Антоніо Гісланцоні за сценарієм Франсуа Огюста Фердінана Марієтта

Диригент-постановник

Вольф Горелік

Режисер-постановник

Володимир Лукашевнародний артист України

Художник-постановник

Леонід Братченконародний художник України

Хореограф-постановник

Леонід Марковзаслужений артист України

Художники поновлення

Григорій Батій, заслужений художник України

Ольга Сибірцева

Хормейстер

Олексій Чернікін, заслужений діяч мистецтв України
Мова виконання виконується італійською мовою з українськими субтитрами
Прем’єра 10.10.1973
Капітальні поновлення

березень 1983,

квітень 1992,

травень 1996 року

Тривалість 3 год. 15 хв.

 

«Кохана Аїдо, сонячне сяйво, долини Нилу квітка чарівна!» – співає у своїй арії, що відкриває оперу, закоханий Радамес. Неможливо не закохатися й у саму оперу: прекрасне, екзотичне творіння великого італійського композитора, сюжет якого, згідно з думкою одного з авторів лібрето, французького єгиптолога Огюста Марієтта, заснований на реальних історичних подіях.

Трагічній історії кохання та смерті єгипетського полководця та полоненої ефіопської принцеси, яку втілив у музиці великий Верді, вже понад півтора століття. Однак актуальності його твір досі не втрачає. Героям Верді неможливо не співчувати: діти різних народів, що перебувають в стані війни, Аїда і Радамес приречені на загибель. Вони, шляхетні та хоробрі, страждають через неможливість вибору між любов’ю та обов’язком перед Батьківщиною. На шляху їх щастя – суперниця Аїди, горда дочка фараона Амнеріс, яка безнадійно кохає полководця, і батько головної героїні, переможений ефіопський цар Амонасро, котрий змушує Радамеса стати зрадником.

 

SHA 3560SHA 0160SHA 3590

 Головні герої

Фараон

Амнеріс, його дочка

Аїда, ефіопська рабиня

Радамес, начальник палацової варти

Рамфіс, верховний жрець

Амонасро, ефіопський цар, батько Аїди

Гонець

Жриця

Жерці, жриці, придворні, солдати, слуги, раби і полонені ефіопи, єгипетський народ

SHA 3653SHA 3623SHA 3598

Зміст

 

 

Дія I

Палац фараона в Мемфісі. Верховний жрець Рамфіс сповіщає про напад ефіопів на Єгипет. Жерці звертаються до богині Ізіди з проханням визначити полководця, який поведе єгипетське військо на ворогів. Радамес мріє стати полководцем, перемогти і, як нагороду, одержати волю для коханої Аїди, рабині фараона. Рамфіс сповіщає царя про рішення богині: військо очолить Радамес. Аїда не знає, за чию перемогу їй молитися – коханого Радамеса чи батька, царя ефіопів Амонасро? 

Храм в Мемфісі. Верховний жрець Рамфіс передає Радамесу освячену зброю.

Дія II

Покої Амнеріс. Дочка фараона підозрює, що Аїда любить Радамеса. Вона розставляє їй пастку, повідомляючи, що полководець загинув. Відчай дівчини, а потім радість, коли вона дізнається, що це неправда, переконують Амнеріс у коханні Аїди до Радамеса. Ревнива царівна погрожує рабині смертю.

Площа у Фівах. Радісна юрба зустрічає Радамеса та його військо. Фараон дякує полководцю за доблесну службу і обіцяє виконати будь-яке його бажання. Серед полонених Аїда бачить свого батька. Вона не може стриматися і кидається до нього в обійми. Амонасро видає себе за простого воїна. Радамес просить помилувати полонених ефіопів. Фараон погоджується, та урочисто проголошує, що його дочка Амнеріс стане дружиною відважного воїна.

Дія III

Берег Нілу. Амнеріс та Рамфіс ідуть до храму Ізіди помолитися за щасливий шлюб. З'являється Аїда та, згодом, Амонасро. Він вимагає від дочки вивідати у Радамеса, якою дорогою поведе він єгипетське військо на Ефіопію. З'являється Радамес. Він хоче сказати фараонові, що кохає Аїду. Але вона знає, як жорстоко може помститися Амнеріс. Вихід один – втеча з Єгипту до Ефіопії. Після довгих вагань Радамес погоджується. Аїда запитує у полководця, яка дорога ще не зайнята військами єгиптян? Радамес розповідає про вільну дорогу. Амонасро, котрий раптово з’являється перед ними, відкриває йому своє ім'я та пропонує трон і безпеку в Ефіопії. Ці слова чують Амнеріс і Рамфіс, які наказують варті схопити зрадника. Амонасро хоче вбити Амнеріс, але Радамес заступає йому дорогу. Амонасро та Аїда тікають, а Радамес залишається та віддає свій меч верховному жрецю.

Дія IV

Амнеріс благає Радамеса забути Аїду, але він непохитний. Варта веде воїна до в'язниці. Радамеса визнано зрадником: його живцем замурують у підземеллі храму. У відчаї дочка фараона проклинає суддів.

Храм і підземелля. Радамес чекає на смерть. Але раптом він бачить перед собою Аїду. Дівчина прийшла, щоб розділити долю коханого.

 

 

SHA 3587