DSC 0009

Олексій Чернікін

головний хормейстер

заслужений діяч мистецтв України

 

 

Олексій Володимирович Чернікін – випускник Одеської консерваторії ім. А. В. Нежданової за спеціальністю «диригент-хормейстер» (1984, клас професора І. Верді). По закінченні Одеської консерваторії, почав працювати хормейстером самодіяльного хору «Веселка» ДЮТЗ Нікопольського південно-трубного металургійного заводу (1984–1987). Вже через рік завдяки збільшенню чисельності складу та підвищенню рівня виконавської майстерності самодіяльний хор «Веселка» під керуванням О.В. Чернікіна отримує звання Народної капели (1985).

З 17 вересня 1990 року – головний хормейстер Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка / СХІД ОПЕРА, де брав участь у постановці понад 40 оперних вистав.

З моменту як О.В. Чернікін обійняв посаду головного хормейстера театру, він у короткий термін оновив склад хору театру, запросивши професіоналів з вищою освітою, що надало можливість підняти колектив на новий рівень виконавської майстерності, вивести його як самостійну творчу одиницю. О.В. Чернікін розпочав з колективом серію сольних концертів з уривків із опер, що раніше не входили до репертуару театру, тематичних концертів, концертів з творів кантатно-ораторіального жанру, в тому числі композиторів А. Дворжака, Д. Перголезі, В.А. Моцарта, С. Танєєва, Л. Бетховена, А. Вівальді, О. Верстовського тощо.

З моменту приїзду до Харкова в 1990 році працював викладачем диригування та читання хорових партитур в Харківському інституті мистецтв ім. І.П. Котляревського / нині Харківський національний університет мистецтв ім. І.П. Котляревського /, викладачем диригування в Харківському інституті культури / нині Харківська державна академія культури /, викладачем диригування в Харківському педагогічному інституті ім. Г.С. Сковороди / нині Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди /, очолював відділ «Регентський курс» Харківської духовної семінарії ім. І. Богослова, де вів хоровий клас, викладав диригування та читання хорових партитур (1993–2009). Керував вісьмома хорами, в тому числі церковними. В репертуарі хорових колективів, з якими працював і працює О.В. Чернікін, важливе місце посідають духовні твори, партитури старовинних майстрів церковної музики. Хору Харківського Пантелеймонівського храму під керуванням Олексія Чернікіна присвоєно звання Лауреата Національного конкурсу-фестивалю «Глас Печерський» (2001).

З колективом театру побував більш ніж у 25 країнах світу: в Бельгії, Голландії, Іспанії, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Португалії, Франції, Швейцарії, Чехії, Японії тощо.

Заслуги майстра неодноразово були відзначені державою. Він отримав орден «Святого рівноапостольного великого князя Володимира» (2003), звання «Заслужений діяч мистецтв України» (2009), почесну грамоту Міністерства культури України (2013), медаль «Золотий клейнод родини Мазеп» (2017), почесну відзнаку Міністерства культури України «За досягнення в розвитку культури і мистецтва» (2018). Також мав грамоти Православної церкви України за старанні труди на славу Святої Церкви (1999, 2000).

 

 

ТВОРЧИЙ ДОРОБОК:

У Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. М.В. Лисенка / СХІД OПЕРА є хормейстером-постановником наступних творів:

М. Лисенко, опера «Тарас Бульба».

Л. Колодуб, опера «Поет».

С. Прокоф’єв, опера «Любов до трьох апельсинів».

М. Мусоргський, опера «Борис Годунов».

О. Бородін, опера «Князь Ігор».

П. Чайковський, опери «Мазепа», «Євгеній Онєгін», «Пікова дама».

М. Римський-Корсаков, опера «Царева наречена».

П. Масканьї, опера «Сільська честь».

С. Рахманінов, опери «Алєко», «Франческа да Ріміні».

Дж. Верді, опери «Отелло», «Аїда» (2 постановки), «Набукко», «Травіата», «Трубадур», «Симон Бокканегра», «Ріголетто» та «Реквієм».

Дж. Россіні, опера «Севільський цирульник» (2 постановки).

Дж. Пуччіні, опери «Флорія Тоска», «Чіо-Чіо-Сан», «Турандот», «Богема».

Ж. Бізе, опери «Кармен», «Шукачі перлів». Хормейстер-постановник.

К. Сен-Санс, опера «Самсон і Даліла» (2 постановки).

В. Белліні, опера «Норма».

Р. Леонковалло, опера «Паяци» (2 постановки).

В. Моцарт, опери «Весілля Фігаро», «Дон Жуан».

Ш. Гуно, опера «Фауст».

«My way», концерт-попурі з фрагментів бродвейських мюзиклів (2018).

«Hello, musical», концерт-попурі з фрагментів бродвейських мюзиклів (2019).

«GLORIA» та «Пори року» А. Вівальді (2020).

«Strauss Concert», концерт із творів Йоганна Штрауса-сина, Йоганна Штрауса-батька та Ріхарда Штрауса (2020).

«Rock Opera Collection», концерт з кращих номерів відомих світових рок-опер (2021).

«Cxid Opera in rock concept», концептуальний концерт солістів опери, хору та великого симфонічного оркестру СХІД ОПЕРА (2021).

Симфонія № 9 Л. Бетховена (2021).

А. Хачатурян, балет «Спартак» (2021).

Ж. Оффенбах, оперетта «Орфей у пеклі» (2021).

 

У Чуваському музично-драматичному театрі / нині Чуваський державний театр опери та балету / є хормейстером-постановником наступних творів:

І. Кальман, оперета «Сільва».

В. Пігузов, «Казка про мертву царівну і про сімох богатирів».

Г. Хірбю, опера «Нарспі».

П. Чайковський, опера «Пікова дама».

декілька чуваських оперет.

 

Сольні концерти з кантатно-ораторіальними творами:

Симфония № 9 Л. Бетховена.

«Реквієм» Дж. Верді.

«Gloria» А. Вівальді.

«II Літургія» О. Гречанінова.

«Stabat Mater» А. Дворжака.

«Реквієм» В.-А. Моцарта.

«Stabat Mater» Д. Перголезі.

«Іоанн Дамаскін» С. Танєєва.

«Літургія Святого Іоанна Златоуста» П. Чайковського.

Симфония № 13 Д. Шостаковича.

 

Сольний концерт a capella в 2-х відділеннях «З нами Бог» на сцені ХНАТОБ:

I відділення: пізній православний партес.

II відділення: пісні народів світу.

 

Друковані праці:

Навчально-методичний посібник «Хоровой строй» (Чебоксари, 1995).