Баядерка

балет на 3 дії, 5 картин

Композитор Людвіг Мінкус
Лібрето Маріуса Петіпа та Сергія Худєкова за мотивами «Шакунтали» Калідаси та баладою «Бог і баядерка» Й. Гете
Хореографія Маріус Петіпа
Балетмейстер-постановник Володимир Трощенко, заслужений артист республіки Чувашія
Художниця-постановниця Ірина Кустова
Асистентка балетмейстера Ніна Сільвестрова
Тривалість 2г. 30хв.

«Баядерка» Людвіга Мінкуса – один з найдосконаліших ліричних творів видатного балетмейстера Маріуса Петіпа. Ініціювавши створення цього балету та написавши разом із Сергієм Худєковим лібрето, він не вперше втілив на сцені містику та окультні науки таємничого Сходу. Але основна увага приділена в балеті не цим загадковим таїнствам, а світу людських почуттів. Навіть підступні вчинки героїв втілені в екзотичній красі індійських ритуалів та вишуканих балетних рухах.

«Баядерку» називають «парадним» балетом, адже сам сюжет провокує на втілення неймовірних постановних рішень. У сценографії спектаклю з дивовижною витонченістю втілені традиції східної культури: вона передає колорит екзотичної краси природи, розкішних палаців та храмів з майже ювелірною деталізацією кожного елементу декорацій і костюмів. До того ж, хореографія, створена багато років тому Маріусом Петіпа, оновлена його послідовниками та втілена низкою видатних виконавців, поєднує в собі широкий спектр характерних епізодів з дивовижними стилізаціями східних танців і зразків класичної хореографії з віртуозними сольними варіаціями й ансамблями.

Справжня перлина «Баядерки» – це «акт тіней», масова хореографічна композиція за участю усього жіночого складу балету. Синхронне виконання примхливого екстатичного танцю мешканок потойбічного світу справляє незабутнє враження.

 

 Головні герої

Нікія, баядерка

Солор, воїн

Гамзатті, донька Раджі

Магадавея, факір

Золотий божок

Великий брамін, жрець

Дугманта, раджа Гольконда

Служниця

Браміни, баядерки

 
 

 

Зміст

 

Дія I

Картина 1

Молоді воїни на чолі з Солором збираються на полювання. Солор призначає побачення баядерці Нікії, про що їй має повідомити факір Магедавея.

Починається Свято вогню, у якому серед виконавиць священних танців – прекрасна Нікія. Вона відхиляє залицяння Великого браміна, який обіцяє їй за кохання всі багатства Індії. Знехтуваний жрець таємно підслуховує розмову закоханих Нікії та Солора. Воїн присягає баядерці у вірності та закликає втекти разом з ним.

 

Картина 2

Раджа представляє своїй доньці Гамзатті нареченого. За його вибором ним став Солор. Воїн збентежений цією звісткою, але змушений підкоритися. Великий брамін попереджає Раджу про побачення Нікії та Солора. Раджа вирішує вбити Нікію; але жрець нагадує, що баядерка належить богу Вішну. Її вбивство накличе гнів божества – отже, вбити треба Солора! Але Раджа не змінює своїх рішень. Нікія мусить вмерти. Приголомшений брамін не чекав такої розв’язки, він хотів лише позбутися суперника. Гамзатті розгнівана – вона наказує Нікії відмовитися від нареченого. Проте баядерка скоріше вб’є суперницю, ніж зрадить Солора. Тепер її доля вирішена остаточно – на Нікію чекає смерть.

 

Дія II

Під час пишного свята на честь заручин Солора та Гамзатті Нікія не може стримати своєї туги. За велінням Раджі баядерці підносять кошик квітів, в якому ховається змія. Після смертельного укусу Великий брамін обіцяє Нікії протиотруту в обмін на її кохання. Баядерка відмовляється та вмирає.

 

Дія III

Невтішний Солор напередодні весілля з Гамзатті не знаходить спокою та забуття. Перед ним виникають тіні померлих, які довгою смугою спускаються з гір. Серед них Нікія, яка нагадує Солору про клятву кохати тільки її. Тінь Баядерки уводить Солора за собою…