SHA 0468

 

ЧІО-ЧІО-САН

опера

Композитор Джакомо Пуччіні
Лібрето Луїджи Ілліка, Джузеппе Джакоза
Мова виконання італійська
Опера Дж. Пуччіні «Чіо-Чіо-сан» – безперечний шедевр італійської опери початку ХX століття. Друга назва опери – «Мадам Батерфляй», прояснює сюжетну підоснову, так як перекладається як «метелик».
Японське кімоно, схоже на крила метелика, носить юна Чіо-Чіо-Сан. Вона, як метелик, летить на сліпучий вогонь кохання. 
Ця опера – драма однієї героїні, одна з найтрагічніших в світовому оперному репертуарі. Глядач стає свідком переродження по-дитячому наївної юної дівчини в зрілу, експресивну жінку, для якої поняття честі і гідності значніше за власне життя.
Зворушлива історія кохання розгортається в японському містечку Нагасакі, тому і сценографія і музика відтворюють орієнтальний дух східної культури. Композитор створив дивовижний синтез екзотичних інтонацій, що беруть свій початок з традицій японського фольклору і академічного блискучого бельканто, яке розкриває всю палітру виразності людського голосу. Але успіх прийшов до опери не відразу. 
Перша постановка опери «Мадам Батерфляй» ( «Чіо-Чіо-сан») відбулася в 1904 році в міланському «Ла Скала». Робота над новою партитурою у Пуччіні ускладнилася тим, що він, пристрасний автолюбитель, потрапив в катастрофу і зламав ногу. Але на привітання глядачів йому багаторазово виходити не прийшлось, публіка поставилася до його нового дітища із прохолодністю. І лише друга, скорочена редакція опери була прийнята «на ура». Особливо, коли в Буенос-Айресі нею диригував видатний Артуро Тосканіні.
Незабаром оперу про маленьку японську гейшу, яку спокусив і кинув американский морський офіцер, почули і в Токіо. Настало світове визнання, і неймовірна популярність цього зворушливого образу почала зростати. Тоді Пуччіні на карикатурах зображали не інакше як в компанії з мадам Батерфляй. 

SHA 0332SHA 0507SHA 3986

 Головні герої

Чіо-Чіо-Сан  
Сузукі служниця
Комісар  
Пінкертон лейтенант ВМФ США
Шарплес американський консул
Принц Ямадорі заможний японець
Горо маклер-сват
Бонза дядя Чіо-Чіо-Сан
Кет дружина Пінкертона

SHA 0385SHA 0436SHA 0421

Зміст опери

Лейтенант американського флоту Пінкертон вирішив одружитися на японській дівчині Чіо-Чіо-Сан, яку всі ласкаво називають "Баттерфляй" (анг. метелик). Палко закохана, Чіо-Чіо-Сан готова зректися рідні, прийняти віру свого майбутнього чоловіка. Родичі Чіо-Чіо-Сан і священно-служитель Бонза проклинають її.

Минуло три роки, як Пінкертон покинув молоду дружину і виїхав до Америки. Та Чіо-Чіо-Сан впевнена, що він повернеться до неї, до їх маленького сина. Чіо-Чіо-Сан відмовляє принцеві Ямадорі, що сватається до неї. Слова вірної служниці Сузукі про те, що чоловіки-американці не повертаються, лише обурюють її.

З листом від Пінкертона  приходить до Чіо-Чіо-Сан американський консул Шарплес. Він має підготувати жінку: Пінкертон одружився і ніколи не повернеться до Чіо-Чіо-Сан. Але вона не вірить цьому.

Нарешті на рейді Нагасакі з'являється пароплав, яким прибуває Пінкертон. Гаряче готується Чіо-Чіо-Сан до зустрічі коханого. Її хвилюванню немає меж. З маленьким сином і вірною Сузукі вони чекатимуть всю ніч, не зводячи очей з дороги.

Та Пінкертон з'являється не сам. З ним його дружина - американка Кет. Вони приїхали за дитиною.

Воля батька її сина для Чіо-Чіо-Сан священна. Вона віддасть хлопчика. Але сама не зможе пережити горя. "З честю той помирає, хто з безчестям миритися не бажає", - таке її останнє рішення...

 

SHA 3973