SHA 3768

 

Дон Жуан

Опера-buffa на 2 дії з одним антрактом

 

 

Композитор Вольфганг Амадей Моцарт

Лібрето

Лоренцо да Понте за мотивами п’єси Антоніо де Самори та лібрето Джованні Бертаті

Диригент-постановник

Віталій Куценко, заслужений діяч мистецтв України

Режисер-постановник

Армен Калоян, заслужений діяч мистецтв України

Художниця-постановниця

Надія Швець, заслужена художниця України

Хормейстер-постановник

Олексій Чернікін, заслужений діяч мистецтв України

Асистент режисера

Олексій Дугінов, лауреат міжнародного та національних конкурсів

Мова виконання Виконується італійською мовою з українськими субтитрами
Прем’єра 24.10.2006
Тривалість 2 год. 30 хв.

 

В основу сюжету опери В.А. Моцарта «Дон Жуан» покладено старовинну легенду про зухвалого шукача пригод, сміливого та спритного спокусника жінок. Ця легенда набула широкої популярності в багатьох європейських країнах. Сам композитор визначив жанр свого твору як «dramma giocosa» (у буквальному перекладі – «весела драма»), і в ньому дійсно з особливою витонченістю переплітаються трагічне і комічне, побутове і піднесене. Історія Дон Жуана дала Моцарту привід для постановки проблеми відповідальності людини за власні вчинки.

Образом вистави «Дон Жуан» на сцені нашого театру стає галерея створених головним героєм незакінчених портретів і статуй спокушених жінок: вони наче символізують щось прекрасне, якому не судилося бути завершеним. Дон Жуан – винуватець власної трагедії, тож його останнім, фатальним витвором стає скульптура Командора.

 

SHA 3727SHA 3767SHA 3785

 

 Головні герої

Дон Жуан

Командор

Донна Анна

Дон Оттавіо

Донна Ельвіра

Лепорелло

Церлина

Мазетто

Селяни, музиканти, слуги – артисти хору та допоміжного складу СХІД ОПЕРА

 

SHA 3762SHA 3782SHA 3831

 

Зміст

 

Дія відбувається в Севільї, в середині XVII століття.

Дія I

Картина 1

Перед будинком Командора слуга Дон Жуана Лепорелло скаржиться на тяжке життя: і вдень і вночі треба брати участь у любовних пригодах пана. Цього разу жертвою безсоромного спокусника стає дочка Командора Донна Анна. У темряві вона марно намагається розгледіти обличчя нападника. На крики дівчини виходить Командор і викликає Дон Жуана на дуель. Той не хоче вбивати старого, це відбувається через фатальну випадковість. Донна Анна в розпачі, її намагається втішити наречений Дон Оттавіо. Убита горем жінка просить його помститися за смерть батька.

Картина 2

Дон Жуан у супроводі Лепорелло прийшов на побачення й чекає чергову жертву. Під покривалом входить Донна Ельвіра. Вона шукає Дон Жуана, що звабив її та потім підступно кинув. Гадаючи, що це та дама, яка призначила йому побачення, спокусник залицяється до неї, але, впізнавши, тікає. Донна Ельвіра хоче наздогнати його, але Лепорелло «втішає» жінку тим, що вона не перша й не остання.

Картина 3

Весела юрба селян відзначає заручини Церліни й Мазетто. Дон Жуан вирішує спокусити прекрасну наречену. За його вказівкою Лепорелло уводить Мазетто. Дон Жуан каже Церліні, що не допустить її весілля з простим мужиком, освідчується в коханні та обіцяє одружитися. З'являється Донна Ельвіра та вириває Церліну з його рук. Донна Анна та Дон Оттавіо хочуть, аби Дон Жуан узяв участь у пошуках вбивці Командора, але Донна Ельвіра просить не вірити лицемірному спокусникові. Дон Жуан називає її божевільною. Проте Донна Анна вже розпізнала по голосу свого кривдника. Тепер вона знає вбивцю батька.

Картина 4

Церліна запевняє Мазетто, що, як і раніше, любить його. Серце Мазетто здатне розтанути. Але тут знову з’являється Дон Жуан і починає залицятися до дівчини. Розгніваний наречений погрожує йому, але спокусник, не соромлячись, запрошує цю пару на бал. Наближаються Донна Ельвіра, Донна Анна й Дон Оттавіо в масках. Лепорелло помічає незнайомців і сповіщає про це Дон Жуана, але той безтурботно кличе їх у гості.

Картина 5

Бал у Дон Жуана. Серед гостей Церліна, Мазетто й три маски. Мазетто просить дівчину бути обережнішою з господарем замку. За наказом пана Лепорелло відволікає увагу хлопця, і Дон Жуан уводить Церліну до суміжної кімнати. Залишивши Мазетто в компанії друзів, слуга поспішає за хазяїном. Раптом лунає голос Церліни, котра кличе на допомогу. Двері відчиняються, і Дон Жуан, зі шпагою в руці, тягне за собою Лепорелло, заявляючи, що це він хотів спокусити Церліну. Присутні викривають хитрощі Дон Жуана, але він не приймає докорів.

Дія II

Картина 1

Осоромлений Лепорелло хоче відмовитися від служби, але, спокушений грошима, вирішує залишитися. Невтомний Дон Жуан хоче звабити служницю Донни Ельвіри. Обмінявшись одягом зі слугою, він виманює Донну Ельвіру на вулицю, аби Лепорелло відвів її подалі. З'являється Мазетто в супроводі друзів. Вони готові помститися розпуснику, але приймають його за Лепорелло та, обдурені, прямують не тим шляхом. Дон Жуан дає Мазетто стусанів, і Церліні вкотре доводиться втішати бідолашного нареченого.

Картина 2

Донна Анна й Дон Оттавіо, а потім Церліна з Мазетто наздоганяють Донну Ельвіру та переодягненого Лепорелло і збираються розправитися з ним, приймаючи його за Дон Жуана. Рятуючись від переслідування, слуга потрапляє на цвинтар, де ховається і його хазяїн. Кам'яна статуя Командора обіцяє помститися Дон Жуану, але він безстрашно запрошує її на вечерю. Статуя на знак згоди киває головою.

Картина 3

Трапезу Дон Жуана перериває прихід Донни Ельвіри, котра просить його змінити своє непутяще життя. Але для нього їжа, вино й жінки вищі за будь-яку мораль. І коли з'являється статуя Командора, Дон Жуан безстрашно простягає їй руку. Він розуміє, що час розплати настав, але не кається у власних гріхах і гине.