SHA 3768

 

ДОН ЖУАН

опера

Композитор Вольфганг Амадей Моцарт
Лібрето Лоренцо да Понте
Мова виконання італійська
«Дон Жуан» – ще одна історія про великого іспанського спокусника, яку утілив в оперному жанрі Вольфганг Амадей Моцарт. Засуджує або виправдовує композитор свого героя? Чим викликані його численні любовні пригоди? Неоднозначну відповідь на це питання дає наша вистава. Опера Моцарта «Дон Жуан» не мала сценічного прочитання у сучасний період історії харківського театру ім. М.Лисенка. За новітньою концепцією постановників, життя головного героя віддзеркалює галерея створених ним портретів та статуй переможених жінок. Дон Жуан — винуватець власної трагедії, відповідно його останньою, фатальною роботою стає скульптура Командора. 

SHA 3727SHA 3767SHA 3785

 Головні герої

Дон Жуан розбещений молодий дворянин
Донна Анна донька Командора
Командор  
Дон Оттавіо наречений Донни Анни
Донна Ельвіра дама, покинута Доном Жуаном
Мазетто  наречений Церліни
Лепорелло слуга Дона Жуана
Церліна селянка
   

SHA 3762SHA 3782SHA 3831

Зміст опери

Дія 1

Картина 1. Перед будинком Командора слуга Дон Жуана Лепорелло скаржиться на  тяжке життя: і вдень і вночі треба брати участь у  любовних пригодах  пана. Дон Жуана наздоганяє дочка Командора Донна Анна. У темряві вона марно намагається розглянути обличчя свого спокусника. На заклики Донни Анни виходить старий Командор і викликає Дона Жуана на дуель. Той не хоче вбивати старого, це відбувається через фатальну випадковість. Донна Анна в розпачі, її намагається утішити наречений Дон Оттавіо. Убита горем жінка просить його помститися за смерть батька. 

Картина 2. Дон Жуан у супроводі Лепорелло прийшов на побачення й чекає чергову жертву. Під покривалом входить Донна Ельвіра. Вона шукає Дона Жуана, що звабив її та потім підступно кинув. Гадаючи, що це та дама, яка призначила йому побачення, Дон Жуан залицяється до неї, але, упізнаний, рятується втечею.  Донна Ельвіра хоче наздогнати його, але Лепорелло "втішає" жінку тим,  що вона не перша й не остання.       

Картина 3.

Весела юрба селян справляє заручення Церліни й Мазетто. Дон Жуан вирішує спокусити чарівну наречену. За його вказівкою Лепорелло уводить Мазетто, який з відчаю заявляє, що навіть радий своєчасно переконатися в невірності нареченої.  Дон Жуан  каже Церлині, що  не допустить її весілля з простим мужиком,  освідчується у коханні та обіцяє одружитися. З'являється  Донна Ельвіра  та вириває Церліну з його рук. Донна Анна й Оттавіо хочуть, аби Дон Жуан взяв участь у пошуках убивці Командора, але Донна Ельвіра просить не вірити лицемірному спокусникові. Дон Жуан оголошує Донну Ельвіру божевільною. Проте Донна Анна вже розпізнала по голосу свого образника. Тепер вона знає вбивцю батька.

Картина 4.

Церліна запевняє Мазетто, що,  як і раніше, любить його. Серце Мазетто здатне розтанути, але тут знов лунає голос Дона Жуана. Побачивши зніяковілість майбутньої дружини, Мазетто ховається. Дон Жуан, говорячи ніжні слова, уводить Церліну. Мазетто погрожує йому, але Дон Жуан не соромлячися, запрошує наречених на бал. З'являються Ельвіра, Анна й Оттавіо в масках. Лепорелло помічає незнайомців і сповіщає про це  Дону Жуанові, але той безтурботно кличе їх у гості. 

Картина 5.

Бал у Дона Жуана. Серед гостей Церліна, Мазетто й три маски. Мазетто застерігає Церліну бути обережнішою з Доном Жуаном. За наказом пана Лепорелло намагається відволікти Мазетто, і тоді  Дон Жуан уводить Церліну до  суміжної кімнати. Залишивши Мазетто в компанії друзів, Лепорелло поспішає за хазяіном. Раптом лунає голос Церліни, що кличе на допомогу. Двері відчиняються, і Дон Жуан, зі шпагою в руці, тягне за собою Лепорелло, заявляючи, що це він хотів спокусити Церліну. Присутні викривають хитрощі Дон Жуана, але він не приймає докорів та не має у серці остраху. 

 

Дія 2

Картина 1. Осоромлений Лепорелло хоче відмовитися від служби, але спокушений грошима, вирішує залишитися. Невтомний Дон Жуан хоче звабити служницю Донни Ельвіри. Обмінявшись одягом зі слугою, він виманює Донну Ельвіру на вулицю, аби Лепорелло увів її подалі. З'являється Мазетто в супроводі друзів. Вони готові помститися Дону Жуанові, але приймають його за Лепорелло та, обдурені, прямують не тим шляхом. Дон Жуан дає Мазетто стусанів, і Церліні укотре доводиться втішати бідолашного нареченого.

Картина 2. Донна Анна й Оттавіо, а потім Церліна з Мазетто наздоганяють Донну Ельвіру та Лепорелло й збираються розправитися з ним, приймаючи за Дона Жуана. Рятуючись від переслідування, Лепорелло потрапляє на цвинтар, де ховається і його хазяїн. Кам'яна статуя Командора уголос обіцяє Дону Жуану помсту, але безстрашний коханець запрошує її на вечерю. Статуя у знак згоди киває головою.

Картина 3. У фатальний для нього вечір Дон Жуан має відмінний апетит. Трапезу перериває поява Донни Ельвіри, що просить аби Дон Жуан змінив своє непутяще життя. Але для нього їжа, вино й жінки вище за будь-яку мораль. І коли з'являється статуя Командора, Дон Жуан простягає їй руку. Він розуміє, що час розплати настав, але не кається у власних гріхах й гине.

SHA 3799