SHA 3274

 

ТОСКА

опера

Композитор Джакомо Пуччіні
Лібрето Джузеппе Джакоза, Луїджі Ілліка
Прем'єра в ХНАТОБ травень 1990 року
Мова виконання італійська

Широке дихання мелодій і трагедійне напруження роблять оперу про італійську співачку, художника Каварадоссі і начальника таємної поліції Скарпіа неординарною навіть у ряді шедеврів оперної музики ХХ століття. У цей любовний трикутник вписуються мотиви жіночої помсти і політичної інтриги - адже дія опери услід за п'єсою Віктор'єна Сарду розгортається за часів боротьби Італії з австрійською деспотією. Звідси - не лише любовні дуети, але і сцени переслідування патріотів-революціонерів, допитів і тортур, зухвалого вбивства і підступного розстрілу.

Уперше гостросюжетна музична драма Пуччіні була показана глядачам італійської столиці в 1900 році. А в 1990 році вона ставла першою постановкою зарубіжної опери мовою оригіналу в Харкові. Ця обставина і відмінний склад виконавців дозволили спектаклю побувати на гастролях у багатьох країнах Європи. І скрізь - з величезним успіхом, гідним італійських оперних традицій.

ASH 9285SHA 3244SHA 3323

 Герої опери

Флорія Тоска відома співачка
Маріо Каварадоссі художник
Барон Скарпіа шеф поліції Риму
Чезаре Анджелотті колишній консул Римської республіки
Ризничий  
Сполетта  поліцейський агент
Шарроне інший агент
Тюремник  
Пастух  

ASH 9315SHA 3252SHA 3347

Зміст опери

Революціонер Анжелотті, який утік з в'язниці, ховається від переслідування папської поліції у церковній каплиці. Йому допомогає художник Каварадосси, його друг і однодумець.

Одержавши звістку, що Анжелотті переховується в церкві, сюди негайно приїздить начальник поліції барон Скарпіа. Через коханку Каварадоссі співачку Флорію Тоску він намагається вивідати, де перебуває втікач. Втім це не єдина мета барона Скарпіа: він вирішив також за всяку ціну оволодіти красунею Флорією.

Щоб підбурити Тоску проти Каварадоссі, Скарпіа переконує її у тому, ніби в церкві відбуваються зустрічі Каварадоссі з маркізою Аттаванті, на яку дуже схожа щойно намальована ним Магдаліна. Є й прямий доказ звинувачення - віяло, забуте маркізою в церкві.

Обурена Тоска присягає помститися зрадникові. Скарпіа торжествує - його підступний задум наближається до здійснення. Поліція заарештовує художника Каварадоссі як спільника Анжелотті. Але самого революціонера розшукати не вдалось. На допиті художник, незважаючи на катування, відмовляється сказати, де той переховується. Каварадоссі відводять до в'язниці, йому загрожує страта.

Скарпіа згоден звільнити Каварадоссі, але за тієї умови, що Тоска належатиме йому. В розпачі та змушена дати згоду.

Скарпіа обіцяє звільнити заарештованого, але спочатку пропонує розіграти сцену: він накаже стріляти холостими патронами.

За настійною вимогою Тоски начальник пише перепустку на виїзд з Риму для неї та Каварадоссі. Скарпіа підходить до Тоски, хоче її обійняти, але в цю мить Тоска ударом кинджала вбиває негідника.

Башта старого замку. В'язниця...

До страти Каварадоссі залишилася година. Художник тяжко страждає від думки, що втратив щястя, а тепер мусить розстатися і з життям. Несподівано з'являється Тоска і сповіщає про близький порятунок. Треба тільки зачекати, поки відбудеться удаваний розстріл.

Гримить залп. Але стріляли бойовими патронами. Каварадоссі вбито. Варта намагається схопити Тоску, але вона кидається з високої башти.

ASH 9259