ТОСКА
опера
Композитор | Джакомо Пуччіні |
Лібрето | Луїджі Ілліка, Джузеппе Джакоза |
Кількість дій | опера на 3 дії |
Режисер-постановник | Армен Калоян, заслужений діяч мистецтв України |
Художник-постановник | Надія Швець, заслужений художник України |
Хормейстер-постановник | Олексій Чернікін, заслужений діяч мистецтв України |
Прем'єра в ХНАТОБ | 24 лютого 2017 року |
Мова виконання | виконується італійською мовою з українськими субтитрами |
Попередня прем'єра опери Дж. Пуччіні «Флорія Тоска» в Харківському академічному театрі опери та балету імені М. В. Лисенка відбулася ще на сцені «старого» театру на Римарській в 1993 році. Важливо, що це була перша в історії нашого театру постановка опери італійською. Відтоді багато що змінилось. І тепер практично кожну з опер (за рідкісним виключенням) намагаються утілювати у нас мовою оригіналу, як це роблять у світовій практиці. Прийшла черга відновити і той, гарний, але давній спектакль. Нову постановку музичної драми Дж. Пуччіні харків’яни побачили у 2017 році, після успішного показу спектаклю на фестивалях у Бельгії та Нідерландах.
Головна героїня опери Джаккомо Пуччіні – Флорія То́ска – зовсім не схожа на ніжних ліричних красунь творів його співвітчизника Джузеппе Верді. Оперна примадонна, зірка сцени, яка звикла до захоплених поглядів, Тоска норовлива, горда та примхлива. Вона несамовита в усьому – в любові, ревнощах і помсті. Так і сам твір Пуччіні, сюжет якого стрімко розвивається та наповнений різко контрастними сценами. У них глядач поринає в атмосферу Риму початку ХІХ століття з його вражаючим поєднанням непоєднуваного: пристрасних любовних зізнань і побожних молитов, безтурботної пасторалі та несучих смерть пострілів. Однак прем'єра «Тоски» практично закінчилася скандалом: слухачі виявилися не готові до сили пуччінієвських пристрастей: композитора звинувачували в зайвому натуралізмі і навіть жорстокості – настільки глядачів вразила сцена тортур Каварадоссі. Але час усе розставив на свої місця. Велике, без перебільшень, творіння Джаккомо Пуччіні ось вже понад 100 років не сходить з театральних афіш і ми, затамувавши подих, можемо спостерігати трагічну історію кохання та смерті.
Головні герої
Флорія Тоска, відома співачка
Чезаре Анджелотті, колишній консул Римської республіки
Шароне, інший агент
Маріо Каварадоссі, художник
Ризничий
Тюремник
Барон Скарпіа, шеф поліції Риму
Сполетта, поліцейський агент
Пастушок
Зміст
Дія відбувається в Римі в 1800 році.
Дія 1
1800 рік. Республіканець Анджелотті, який втік з в’язниці, ховається в церкві. Не помічаючи втікача, туди входить різничий, який приносить їжу для працюючого тут художника Маріо Каварадоссі. За ним з'являєтьсяй сам Маріо. Коли різничий йде геть, Анджелотті виходить зі схованки й зустрічає Каварадоссі, свого старого друга. Їх бесіда перервана стуком у двері: Флорія Тоска вимагає впустити її. Анджелотті знову ховається. Входить Тоска. Ревнивій красуні здається, що на портреті Маріо зобразив її суперницю. Каварадоссі заспокоює її і вони домовляються зустрітися ввечері, після того, як Тоска виступить у Палаці Фарнезе. Флорія йде, а художник вирішує сховати друга у себе вдома.
Приходить звістка про поразку Наполеона. З цієї нагоди у церкві готуються до урочистого Богослужіння. З'являється Скарпіа, шеф поліції, закоханий у Тоску. Він виявив докази того, що Анджелотті ховається у церкві. Один з доказів – віяло, яке Скарпіа використовує задля збудження ревнивих підозр Флорії.
Дія 2
Кабінет Скарпіа. До нього приводять заарештованого Каварадоссі. Допит пройшов марно – він не видав Анджелотті. З'являється Тоска і Каварадоссі встигає потай сказати, що вона повинна мовчати. Скарпіа відправляє художника на тортури та допитує Тоску. Вона чує крики закатованого Каварадоссі та видає притулок Анджелотті. Каварадоссі знову приводять у кабінет Скарпіа. Несподівано приходить звістка про перемогу Наполеона. Каварадоссі не приховує своєї радості. Скарпіа віддає наказ стратити його наступного ж ранку.
Заради порятунку коханого, Тоска ніби погоджується підкоритися бажанням Скарпіа. Шеф поліції переконує її, що страта буде не справжньою. Проте коли Скарпіа залицяється до Тоски, вона завдає йому удару кинджалом.
Дія 3
На тюремний дах виводять Каварадоссі, тут його буде страчено. Художник пише останнього листа Флорії. Несподівано з'являється вона, розповідає про вбивство Скарпіа й запевняє, що кулі у рушницях солдат не справжні.
З'являються солдати і Каварадоссі спокійно встає перед ними. Постріли. Маріо падає, солдати йдуть. Тільки тоді Тоска розуміє, що Скарпіа ввів її в оману. Вражена жінка не чує, що солдати повернулися. Тоску намагаються затримати, але вона кидається зі страшенної височини замкового муру.