ASH 2608

Кармен

Опера на 4 дії з трьома антрактами

 

 

Композитор

Жорж Бізе

Лібрето

Анрі Мельяка та Людовика Галеві за однойменною повістю Проспера Меріме

Диригент-постановник

Віктор Плоскіна, заслужений артист України

Режисер-постановник

Армен Калоян, заслужений діяч мистецтв України

Художник-постановник

Олександр Лапін, заслужений артист України

Хормейстер-постановник

Олексій Чернікін, заслужений діяч мистецтв України

Хормейстерка

Олена Чумак, заслужена діячка мистецтв України

Асистентка хормейстера

Світлана Кривич

Хореографиня-постановниця

Альона Розіна

Мова віконання

Виконується французькою мовою з українськими субтитрами

Прем’єра 7.06.2015
Тривалість 3 год. 55 хв.

 

Опера Ж. Бізе «Кармен» має безпрецедентну популярність протягом майже 150 років. Її запальні мелодії (Хабанера Кармен, куплети тореадора), проникливі ліричні епізоди («арія з квіткою» Хозе та ін.) у музичному середовищі на слуху так само, як найпопулярніші народні й естрадні пісні.

Сюжет опери запозичено з однойменної новели французького письменника П. Меріме. Досвідчені літератори А. Мельяк та Л. Галеві майстерно розробили лібрето: наситили його драматизмом, поглибили емоційні контрасти, створили виразні образи, багато в чому відмінні від їх літературних прототипів. Жорж Бізе втілив задум лібретистів з тонким почуттям міри, при цьому намагаючись передати чуттєвість, запал, властивий іспанському фольклору – частково ним були використані й автентичні мелодії.

Трагедія розгортається на тлі кориди, серед білого дня, коли від смерті ніде сховатися. І від свободи, яка здається такою близькою, героїню відділяє усього лише один змах гострої навахи.

 

ASH 2648ASH 2649ASH 2693

 

 Головні герої

Кармен, циганка

Дон Хозе, сержант

Ескамільйо, тореадор

Мікаела, селянка

Цуніга, капітан

Моралес, сержант

Фраскіта, циганка

Мерседес, циганка

Лілас Пастья, трактирник

Ель Данкайро, контрабандист

Ель Ремендадо, контрабандист

Військові, тютюнниці, кавалери, перехожі, мешканці Севільї, контрабандисти, учасники кориди

 

ASH 4720ASH 4723ASH 8332

 

Зміст

 

Дія I

Севілья. Приміщення вартових біля тютюнової фабрики. Селянка Мікаела приносить для свого нареченого, сержанта Хозе, лист від матері. Але його ще немає, і дівчина вирішує прийти пізніше.

Площу заповнюють робітниці фабрики. Серед них Кармен. Їй сподобався Хозе, але думки його – з нареченою. Проходить трохи часу, і з фабрики знову вибігає збуджений натовп. Кармен у сварці поранила одну з працівниць. Капітан Цуніга наказує відправити її у в’язницю. Циганка обіцяє Хозе свою любов, якщо він допоможе їй втекти. Молодий сержант, зачарований нею, забуває про свої обов’язки. Кармен вільна, але його заарештовано.

 

Дія II

У таверні, яку утримує Лілас Пастья, відвідувачі зустрічають свого улюбленця Ескамільйо. Залицяння тореадора до Кармен не мають ycпіху – її думки сьогодні з Хозе. Нарешті сержант приходить до таверни, але побачення Кармен і Хозе коротке, оскільки йому вже час йти до казарми. Це засмучує Кармен. З’являється капітан Цуніга, якому вона теж подобається. Лише втручання контрабандистів зупиняє сварку. Тепер у Хозе немає іншого виходу, як піти разом із ними в гори.

 

Дія III

Вночі контрабандисти відправляються за здобиччю. З ними Хозе і Кармен, любов якої до сержанта вже встигла охолонути. Карти пророкують їй фатальну долю. З’являється Ескамільйо. Він розшукує циганку, щоб запросити її на кориду. Між Хозе і тореадором виникає бійка. Кармен рятує Ескамільйо від ножа Хозе. Мікаела, яка принесла Хозе звістку про тяжку хворобу матері, марно вмовляє його повернуться до рідного дому...

 

Дія IV

Севілья. Час кориди. Подруги попереджають Кармен, що неподалік знаходиться Хозе. Кармен не відчуває страху. Благання колишнього коханця марні, вона вільна і любить іншого. Розпалений пристрастю, Хозе вбиває Кармен.

 

ASH 2694