SHA 1136

ОТЕЛЛО

опера

 

 

Композитор Джузеппе Верді
Лібрето Арріго Бойто
Прем'єра в ХНАТОБ 28 лютого 1998 року
Мова виконання італійська

У цій опері трагедія У. Шекспіра і музика Дж. Верді злилися в пориві пристрастей, де драма ревнивого мавра, викликана підступністю Яго, досягає граничного емоційного напруження, стає узагальненням протистояння Добра і Зла. А жертви цієї боротьби - усі головні герої опери, у тому числі віддана і любляча Дездемона.

SHA 1203SHA 1233SHA 1210

Головні герої

Отелло, полководець війська Венеції

Яго, мічман

Родеріго, венеціанський патрицій

Дездемона, його дружина

Емілія, жінка Яго

Людовико, посол Венеціанської республіки

Кассіо, начальник ескадри

Монтано, колишній полководець

Герольд

SHA 1171SHA 1119SHA 1218

Зміст

 

Дія 1

Шторм...Гроза...На березі народ: "Це корабель полководця... Отелло може загинути!" Але ось корабель наближається до берега.

Урочиста зустріч губернатора Кіпру, полководця Венеціанської республіки мавра Отелло. Венеція захистила Кіпр від турецької навали. Радість перемоги безмежна.

Лише Яго не розділяє загального настрою. Він не може простити, що його бойовий товариш Отелло призначив молодого Кассіо капітаном.

Родеріго закоханий у жінку Отелло, прекрасну Дездемону. З цього й починає інтригу Яго - він переконує Родеріго, що його щасливий суперник - Кассіо та провокує бійку між ними. Монтано, який намагається її зупинити, поранений. Отелло позбавляє Кассіо нового призначення. План Яго починає діяти.

Отелло та Дездемона на самоті. Після тривожної розлуки вони знов разом. Дездемона уособлює для чоловіка світ Гармонії, Кохання та Віри.

 

Дія 2

Яго радить Кассіо, як повернути довіру Отелло. Мавр завжди виконує прохання Дездемони. Тож має сенс звернутись саме до неї.

Залишившись без свідків, Яго викладає своє життєве кредо. На землі, де панує Хаос, він обирає Зло як засіб існування, зброю своїх перемог.

Тим часом Кассіо підходить до Дездемони. Яго звертає увагу мавра на їх бесіду. Перші краплини недовіри проникають у серце Отелло.

Мешканці Кіпру вітають Дездемону, яка приносить їм спокій та щастя.

Натяки Яго знову бентежать Отелло. Чому Дездемона так настирливо прохає, щоб він простив Кассіо? Ввважаючи, що у чоловіка болить голова, Дездемона хоче пов'язати йому хустку, проте вона потрапляє до рук Яго. Негідник хоче використати хустку як доказ невірності жінки Отелло і навіює думку нібито Кассіо, засинаючи, повторював ім'я коханої Дездемони.

Обурений мавр присягає помститись та закликає Яго до співдружності.

 

Дія 3

Отелло за порадою Яго слідкує за жінкою, шукаючи докази її невірності. Почувши, що Дездемона загубила хустку, подаровану їй чоловіком, Отелло брутально звинувачує жінку у підступності. На черзі нова пастка Яго: він пропонує Отелло сховатись аби підслухати їх розмову з Кассіо. Яго так лукаво веде діалог, що остаточно переконує Отелло у зраді Дездемони.

Мавр призначає Яго капітаном, той обіцяє розправитись з Кассіо.

Прибувають посли, гості, почет Дездемони. Сановник Венеціанської республіки сповіщає, що Отелло викликають до Венеції, а Кассіо призначається намісником.

Урочиста церемонія обривається образою, яку Отелло адресує Дездемоні. Марно вона намагається заспокоїти чоловіка, який ніби виголошує вирок їх коханню.

Всі присутні приголомшені тим, що сталось.

Яго доручає Родеріго вбити Кассіо.

Свято завершено. Вкрай знервований, Отелло непритомніє. Яго відчуває себе переможцем.

 

Дія 4

Дездемона у спальні. Її охоплюють похмурі відчуття.

Отелло дивиться на сплячу жінку. У його серці живе кохання, але розум отруєно ревнощами, зневірою.

Дездемона відкриває очі і присягає, що залишається вірною Отелло, як і раніше. Але невблаганний Отелло вже вирішив її долю. Він душить жінку.

Вбігає схвильована Емілія, сповіщаючи, що у двобої Кассіо вбив Родеріго. Побачивши мертву Дездемону, Емілія викриває Яго, незважаючи на його погрози.

Нарешті Отелло зрозумів, що відбулось. Він вихоплює кинджал та вмирає з іменем Дездемони на вустах.

 

SHA 11811