ASH 6959

Травіата

опера на 4 дії з трьома антрактами

 

Композитор

Джузеппе Верді

Лібрето

Франческо Марія Піаве за романом Олександра Дюма-сина «Дама з камеліями»

Диригент-постановник

Віталій Куценко, заслужений діяч мистецтв України

Режисер-постановник

Олександр Лебедєв

Художниця-постановниця

Надія Швець, заслужена художниця України

Хормейстер-постановник

Олексій Чернікін, заслужений діяч мистецтв України

Хореограф

Ашот Асатурян, заслужений діяч мистецтв Вірменії

Мова віконання виконується італійською мовою з українськими субтитрами
Прем’єра 11.06.2013
Тривалість 2 год. 35 хв.

 

«Травіата» Джузеппе Верді є однією з найпопулярніших опер світового репертуару. В основі її сюжету – відомий роман Олександра Дюма-сина «Дама з камеліями». Сучасники стверджували, що в цій книзі він переповів реальну історію своїх стосунків із куртизанкою Марі Дюплессі. Молода жінка підкорила паризьке товариство розумом і красою, а письменника – щирістю та шляхетністю душі. Вважається, що в розриві молодого літератора з Дюплессі та його від’їзді був винний Дюма-батько. Дюма-синові більше не судилося побачити кохану: коли він нарешті повернувся до Парижа, то дізнався про смерть Марі від сухот.

В опері широко використовуються ритми та мелодії побутової музики ХІХ ст., головним чином вальсу – часом веселого і граціозного, часом драматичного і скорботного. Невелика оркестрова прелюдія відтворює сум жінки, яка прощається з життям, але цьому виразному образу протистоїть інший – широко та вільно ллється світла мелодія кохання, що стала головним лейтмотивом твору.

Ця постановка СХІД ОПЕРА віддає данину традиції, і всі складові театрального дійства концентрують увагу глядача на головному – сприйнятті чарівної музики видатного італійського композитора та майстерному відтворенні артистами образів своїх героїв.

 

ASH 3102ASH 3147ASH 3167

 

 Головні герої

Віолетта Валері, куртизанка

Альфред Жермон, небагатий молодий чоловік

Жорж Жермон, його батько

Флора Бервуа, подруга Віолетти

Барон Дюфоль, коханець Віолетти

Віконт Гастон де Леторьєр

Маркіз д’Обіньї

Доктор Гренвіль

Анніна, служниця Віолетти

Жозеф, слуга

Гості, слуги – артисти хору та допоміжного складу СХІД ОПЕРА

 

 

ASH 3125ASH 6967ASH 7007

Зміст

 

 

Дія відбувається в середині XIX століття, в Парижі та поблизу міста.

 

Дія I

В салоні паризької куртизанки Віолетти Валері бенкет. Віконт Гастон де Леторьєр представляє їй Альфреда Жермона, палко закоханого в неї. На честь господині юнак співає застольну, що славить всевладне кохання. Він освідчується Віолетті у своїх почуттях. Її підкорює його щирість. Але вона знає: любов не принесе їй щастя – світське товариство бачить в ній лише куртизанку... Проте Віолетта не хоче засмучувати Альфреда і дарує йому квітку камелії на знак швидкого побачення. Вона вже не в силах зректися почуття, яке так несподівано охопило її.

 

Дія II

Альфред і Віолетта живуть на віллі, далеко від суєтного світу. Вони щасливі. Дізнавшись, що Віолетта змушена продавати своє майно, щоб забезпечувати його, юнак поспішає до Парижа, щоб добути грошей. З’являється батько Альфреда – Жорж Жермон. Віолетта розповідає про своє щастя, про палку любов до його сина. Але Жермон-старший приїхав з вимогою – закохані повинні розлучитися. Світ паризьких буржуа обурений зв’язком Альфреда з куртизанкою: це стає на перешкоді шлюбу його сестри. Приховуючи біль, Віолетта дає обіцянку назавжди розлучитися з коханим. Залишивши йому прощального листа, вона від’їздить до Парижа. Не знаючи справжньої причини, Альфред бачить в цьому зраду... Жермон умовляє сина повернутися до рідної домівки.

 

Дія III

Маскарад у будинку Флори. Старі знайомі Віолетти вже знають: вона повертається у їхнє коло. Серед гостей – Альфред, який сподівається на зустріч з нею. Віолетта з’являється у супроводі барона Дюфоля. Вона схвильована – зіткнення між Альфредом і Дюфолем неминуче. Жінка просить коханого, щоб він залишив товариство. Той погоджується піти, але тільки разом з нею. Дотримуючись слова, даного Жоржу Жермону, Віолетта відмовляється. В запалі ревнощів Альфред кидає в обличчя Віолетті гроші – плату за її любов. Всі обурені його вчинком. Юнак приймає виклик барона на дуель.

 

Дія IV

Віолетта тяжко хвора. Лише доктор Гренвіль відвідує її. З вулиці чути шум карнавалу. З листа Жоржа Жермона Віолетта дізнається: барона поранено на дуелі. Але Альфред вже  знає правду і незабаром має приїхати. Та чи вистачить у неї сил дочекатися зустрічі з коханим? Нарешті він з’являється – хвилини щастя тамують біль хворої. Приїздить і батько Альфреда, котрий усвідомив благородство Віолетти, силу її почуття і вирішив виправити свою помилку. Здається, що все владналося, закохані мріють залишити Париж. Та пізно – переживання, хоч і радісні, віднімають у Віолетти останні сили, і вона помирає.

 

ASH 6989