SHA 9225

 

ТИСЯЧА ТА ОДНА НІЧ

балет

Композитор Фікрет Аміров
Лібрето Маскуд і Рустам Ібрагімбєкови
Тривалість 2 год. 00 хв.
Прем'єра в ХНАТОБ березень 1984 року

«Тисяча і одна ніч» (азерб. Min bir gecə) - балет на дві дії, написаний в 1979 році. Лібрето Максуда і Рустама Ібрагімбекових. Музика азербайджанського композитора Фікрет Амірова. Лібрето балету написано за мотивами зборів казок «Тисяча та одна ніч».
Балет вперше побачив світло в Баку в 1979 році на сцені азербайджанського академічного театру опери і балету. Відновлений в 1992 році. У 1999 році був поставлений в Харківському академічному театрі опери та балету і в Красноярському державному театрі опери та балету. Основою балету стала популярна «Розповідь про царя Шахріяра». У балет входять сюжети і інших казок - про пригоди Синдбада-мореплавця, про птаха Рухх, про Алладіна і принцесу Будур, про Алі-Бабу і сорок розбійників. За створення цього балету Фікрет Аміров був удостоєний у 1980 році Державної премії СРСР.

DSC 0092SHA 9144ASH 2677

 Головні герої

Шахріяр  
Шехерезада  
Нуріда  
Марджана  
Раб  
Сіндбад  
Принцеса Будур  
Алі-Баба  
Алладін  
Птиця Рухх  
Чаклун  
   

DSC 0143ASH 257407

Зміст

 

Гнів і біль в серці Шахріяра - улюблена дружина під час його відсутності зрадила його. У нестримному гніві він вирішує винищіти всіх жінок в державі. У світ зла ​​і насильства входить краса і мудрість - це Шехерезада. Своїми казками вона не просто розважає розгніваного Шахріяра, а по-своєму бореться з насильством та жорстокістю, стверджуючи в світі красу, мудрість, любов і добро. У боротьбі їй допомагають птиця Рухх, Алладін зі своєю чарівною лампою, Алі-баба і інші герої казок. Поступово в запеклому серці Шахріяра пробуджується любов. Тисячу і одну ніч проведе він у країні казок Шехерезади, перш ніж знайде віру в любов і добро.

 

Дія 1

У далекій східній країні правив молодий могутній цар Шахріяр. Всією душею любив він свою дружину Нуріду, але одного разу, повернувшись з полювання, він застає її в обіймах раба. У божевільній люті вбив Шахріяр невірну, але не зцілила його душу помста. Обдурений чоловік, принижений правитель приходить до страшного рішення - страчувати всіх молодих жінок країни. Щоночі приводять до нього нову красуню, яку на світанку кати позбавляють життя. Несамовитий в своєму гніві Шахріяр і марні благання приречених на смерть. У світ зла ​​і насильства, в покої Шахріяра, входить краса і мудрість - Шехерезада. Щоб скоротити час ранкової зорі, вона розповідає Шахріяру чарівні, інтригуючі історії. Перші промені сонця переривають розповідь. Шахріяр велить зберегти Шехерезаді життя до наступного ранку.

 

Дія 2

У запеклому серці Шахрияра пробуджується любов, але не відразу він здається. Починається боротьба розуму зі злом, любові з ненавистю. Щоночі постають перед внутрішнім зором Шахріяра мудрі казки Шехерезади: казка про Синдбада-мореплавця і птаху Рухх, сказання про східний базар, казка про Алладіна, красуню Будур і злого чаклуна-Візира; казка про Алі-бабу, його розумницю-дружину Марджане і сорок розбійників... Тисячу і одну ніч проведе він у невідомій йому досі прекрасній країні казок, перш ніж знову набуде віру в любов і добро. На тисячу першу ніч розтануло серце Шахріяра. Зцілений любов'ю, він дарує життя Шехерезаді.

 

ASH 2606