397b0842a6d8b5ba546738f8ef3875bc XLХотіла б я піснею стати

у сюю хвилину ясну,

щоб вільно по світі літати,

щоб вітер розносив луну…

Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження видатної української поетеси Лесі Українки, котра є авторкою цих проникливих рядків. Здається, що кожен з її творів насичений музикою – тож, мрія збулася, вона дійсно стала світлою піснею українського мистецтва.

За свідченням сучасників, ще змалку Леся мала неабиякий хист до музичної творчості – незважаючи на важкі наслідки хвороби, добре грала на фортепіано. Бах, Моцарт, Шуман ставали для неї добрими співрозмовниками. Особливо приваблювали оточуючих її імпровізації – вона ніби довіряла інструментові найпотаємніші мрії, і його голосом говорила душа дівчини. Можливо, за інших умов їй судилося б стати видатною композиторкою…

Понад сто пісень створено на вірші Лесі Українки, вони звучали зі сцен у виконанні видатних співаків Соломії Крушельницької, Івана і Григорія Алчевських, Івана Григоровича. На сюжети її творів написані опера, балети, симфонічні композиції. Одна з прем’єр, «Re-post опери Le», покликана актуалізувати її творчість засобами сучасної музичної лексики, відбудеться прямо сьогодні в рамках проєкту «Леся Українка: 150 імен».

Непросто долала творчість поетеси шлях до сцени. Але хочеться вірити, що близький той час, коли у будь-якому з театрів України, в музичних зокрема, лунатиме її незабутня поезія…